Aktualności 14 cze 2020 | Redaktor
Dla kogo dodatkowe pieniądze z ZUS?

fot. JT

Zakład Ubezpieczeń Społecznych szacuje, że wypłaty dodatku solidarnościowego mogą trafić do około 500 tys Polaków. Wnioski mają być składane tylko elektronicznie przez Platformę Usług Społecznych. 

Według ustawy projektu Prezydenta Andrzeja Dudy, dodatek solidarnościowy w wysokości 1400 zł miesięcznie ma być przyznawany od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 r. Dodatek ma być przyznawany dla osób z którymi po 15 marca 2020 roku rozwiązano umowę o pracę. Dodatkowo otrzymają go również osoby których umowa na czas określony wygasła w tym czasie i nie została przedłużona. 

Warunkiem uzyskania prawa do dodatku będzie posiadanie okresu podlegania ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy w 2020 roku przez co najmniej 60 dni

Główny cel dodatku to wsparcie osób, które straciły pracę i źródło dochodu, ze względu na sytuację gospodarczą spowodowaną kryzysem wywołanym COVID-19

Wnioski należy składać za pomocą platformy ZUS i jest to jedyna forma określona w przepisach. 

ZUS oblicza, że liczba osób, które nabędą prawo do dodatku solidarnościowego, to ok. 500 tys. Natomiast szacunkowy koszt wypłaty to ok. 1,5 mld zł.

Dodatek nie zostanie wypłacony osobom pracującym na umowach-zleceniach lub na własny rachunek, którzy mogą skorzystać ze świadczenia postojowego. Okres pobierania dodatku solidarnościowego nie będzie wliczany do okresu pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

 

Na podstawie: ZUS

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor