Aktualności 21 lip 2020 | kp
Enea kontra prezydent. Czy to początek końca współpracy? Na razie cierpią tylko mieszkańcy

fot. Screen z nagrania 26. sesji Rady Miasta

Podczas zwołanej na wniosek radnych PiS-u 26. sesji Rady Miasta długo omawianym zagadnieniem była kwestia oświetlenia ulic. Prezydent Rafał Bruski twardo negocjuje i nie zamierza płacić za, jak twierdzi, niekorzystne warunki, zgodnie z zasadą gospodarności.

Według porządku obrad piątym punktem wtorkowego (21 lipca) spotkania była sytuacja związana z oświetleniem ulicznym w Bydgoszczy. Punkt zawierał wystąpienie przedstawicieli spółki Enea Oświetlenie, z którą miasto od jakiegoś czasu prowadzi spór. Wiele lamp w Bydgoszczy jest uszkodzonych i nie świeci, Enea jednak nie podejmuje działań. Powód? Brak podpisanej umowy z bydgoskim Zarządem Dróg – ostatnia wygasła 31 grudnia 2019 roku.

– Współpracujemy z ponad 340 gminami. Z innymi mamy podpisane umowy – mówili podczas rady przedstawiciele spółki. Dodatkowo podkreślali oni, że współpraca z innymi usługobiorcami przebiega bezproblemowo. – Do tej pory z taką sytuacją się nie spotkaliśmy – dodali.

fot. Screen z nagrania 26. sesji Rady Miasta

Spółka zaproponowała miastu taką samą umowę jak w 2019 roku, ale Zarząd Dróg nie chce na nią przystać. Sam Rafał Bruski uważa, że umowa jest niekorzystna dla miasta i że jego stanowisko podyktowane jest gospodarnością i odpowiedzialnością za publiczne pieniądze.

– Najważniejszy problem, który mamy, to jest przedmiot zamówienia – mówili przedstawiciele spółki Enea. Ich zdaniem suma pieniędzy, jaką miasto ma zapłacić za oświetlenie, nie odbiega od kwot obowiązujących w innych miastach i gminach, które problemu z zapłatą nie mają (we wszystkich przypadkach do szacowania stosowany jest ten sam algorytm). Prezydent za sporny uważa zakres ilościowy lamp, za które miasto ma płacić oraz stawki utrzymania pojedynczej lampy oświetleniowej.

Innego zdania jest spółka. Podczas swojej prezentacji przedstawiciele Enea Oświetlenie posłużyli się metaforą przedstawiającą zakres, za który miasto chce płacić:

fot. Screen z nagrania 26. sesji Rady Miasta

– Ja dam inny przykład, czy jak wsiadamy do pociągu i jest ¾ miejsc wykupionych i przychodzi kolejarz i mówi, że jak nie wykupicie albo nie znajdziecie tych, którzy wykupią pozostałą ¼, to pociąg nie ruszy – nawiązał do wypowiedzi spółki Rafał Bruski. – To jest rola pasażera, czy rola kolejarzy?

Zaproponował bowiem, że miasto zapłaci Enei za utrzymanie 75 proc punktów., a pozostałe 25 proc. zostanie rozliczone w zależności od ustaleń zespołów, które miałyby określić ostateczny zakres utrzymania. Spółka na te warunki się nie godzi. 

Prezydent tłumaczył, że okazało się, że przez ostatnie 10 lat miasto płaciło także nie za swoje punkty oświetlenioniowe i że wcześniej nie miał tej świadomości. Teraz sytuacja się zmieniła, bo postanowiono przyjrzeć się umowie i sprawdzić „ilość i cenę”.

– Mamy 16 tysięcy własnych lamp i wiemy, że co najmniej o 100 procent taniej nas kosztuje utrzymanie lampy, która jest nasza, niż płacimy Enei – mówił prezydent. – Płacąc publiczne środki mieszkańców Bydgoszczy, chce jak najtaniej kupić usługę, ale mam świadomość, że w tym momencie mam do czynienia z monopolistą i negocjacje są bardzo trudne – dodał Bruski. – Chcę płacić uczciwie za to, za co jako miasto powinniśmy płacić.

Spółce wytykano także brak modernizacji oświetlenia i w związku z tym jego większą awaryjność. 

Przedstawiciele spółki podkreślają, że mimo braku umowy, nie zaprzestali działalności, ale jedynie ją ograniczyli. Tłumaczą też, że nie chcą złożć oferty w nowym postępowaniu otwartym przez miasto, ze względu na niedoprecyzowanie - w dokumencie znalazły się bowiem słowa o lampach znajdujących sie na terenie gminy Bydgoszcz, tj. np. spółdzielni mieszkaniowych. Prezydent ripostował natomiast, że w sprawie wątpliwości postępowanie umożliwia zadawanie pytań, a takich Enea nie wystosowała. 

Radni zauważają, że w sporze tak naprawdę cierpią mieszkańcy i oczekują od prezydenta załatwienia sprawy. Sam prezydent natomiast wspomniał, że chciałby zakończyć współpracę z Eneą i wymienić wszystkie lampy na miejskie.

XXVI Sesja Rady Miasta Bydgoszczy

Z wnioskiem o zwołanie sesji i jej programem wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Sesja poświęcona jest m.in. najważniejszym problemom miasta – radni chcieliby utworzenia trzech doraźnych komisji, które miałyby się zająć problemem z odbiorem odpadów oraz oświetleniem i zalewaniem ulic.

fot. Screen z nagrania 26. sesji Rady Miasta

XXVI Sesja Rady Miasta Bydgoszczy
w dniu 2020-07-21 09:00

Porządek obrad:

 1. Otwarcie sesji.
  2. Stwierdzenie kworum.
  3. Powołanie Komisji Uchwał i Wniosków.
  4. Informacja o miejskich inwestycjach z punktu widzenia przedstawicieli Rad Osiedli – problemy, bolączki, nieprawidłowości, wnioski. (punkt zawiera wystąpienia przedstawicieli Rad Osiedli)
  5. Informacja Prezydenta Bydgoszczy dot. aktualnej sytuacji związanej z oświetleniem ulicznym w Bydgoszczy (punkt zawiera wystąpienie przedstawiciela ENEA Oświetlenie sp. z o.o.)
  6. Informacja Prezydenta ogospodarce odpadami komunalnymi w Bydgoszczy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy z wykonawcą firmą Komunalnik.
  7. Informacja Prezydenta Bydgoszczy dot. problemówpodtopionychulic podczas opadów deszczu (w tym ulicy Podgórnej).
  8. Projekt uchwały Rady Miasta Bydgoszczy w sprawie powołania komisji doraźnych Rady Miasta Bydgoszczy, ustalenia przedmiotu ich działania oraz składu osobowego.
  9. Informacja Prezydenta Bydgoszczy o kosztach utrzymania, wykorzystaniu oraz zamiarach wobec nieruchomości przy ul. Dworcowej 63.
  10. Informacja Prezydenta Bydgoszczy o rewitalizacji Parku Centralnego.
  11. Informacja Prezydenta Bydgoszczy o odbudowie Kolei Wąskotorowej w Myślęcinku.
  12. Informacja Prezydenta Bydgoszczy o kąpieliskach miejskich nad Balatonem i w Parku Centralnym.
  13. Informacja Prezydenta Bydgoszczy odnośnie rozbudowy Trasy W-Z.
  14. Informacja Prezydenta Bydgoszczy odnośnie budowy nowych mostów nad Brdą.
  15. Informacja Prezydenta Bydgoszczy odnośnie przebudowy Teatru Polskiego.
  16. Informacja Prezydenta Bydgoszczy odnośnie przebudowy bulwarów nad rzeką Brdą do mostu Fordońskiego.
  17. Informacja Prezydenta Bydgoszczy odnośnie przebudowy ulicy Nakielskiej.
  18. Informacja Prezydenta Bydgoszczy dot. Rewitalizacji Parku Akademickiego.
  19. Informacja Prezydenta Bydgoszczy odnośnie budowy “Biegunarium”.
  20. Sprawozdanie Prezydenta i Przewodniczącej Rady z działalności w okresie międzysesyjnym.
  21. Komunikaty.
  22. Zakończenie sesji.

kp, mk

kp Autor