Aktualności 19 maj 2020 | Redaktor
Kleszcze w bydgoskich parkach – sanepid odmawia badań 

fot. pixabay

Sanepid i ministerstwo zdrowia alarmują o kleszczach. Jak podaje wojewódzka stacja sanitarno epidemiologiczna w naszym województwie do końca kwietnia odnotowano 53 potwierdzone przypadki boreliozy.

Kleszcze są pośrednikami w przenoszeniu wielu niebezpiecznych chorób. Jedną z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu – szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Inną niebezpieczną chorobą jest borelioza. W 2019 roku w województwie kujawsko – pomorskim odnotowano 545 przypadków tej choroby oraz jeden potwierdzony przypadek odkleszczowego zapalenia mózgu. 

Mimo rosnącego wraz z wiosną zagrożenia ze strony kleszczy sanepid wstrzymał badania tych pajęczaków. Wojewódzka stacja sanitarno epidemiologiczna tłumaczy taką sytuację ograniczeniem pracy laboratorów przez konieczność badań w kierunku SARS – CoV – 2.

Brak możliwości badań kleszczy w laboratoriach sanepidu jest niepokojąca, wobec  gwałtownie rosnącej ilości kleszczy. 

W tej sytuacji konieczna jest wzmożona czujność – szczególnie w lasach liściastych i mieszanych. Kleszcze przyciąga ruch oraz zapach żywych organizmów. Po powrocie z terenów zielonych musimy zwracać szczególną uwagę na odsłonięte miejsca ciała oraz okolice głowy. Pamiętajmy też o naszych czworonogach. 

 

źródło: WSSE Bydgoszcz

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor