Kleszcze w bydgoskich parkach – sanepid odmawia badań
fot. pixabay
Sanepid i ministerstwo zdrowia alarmują o kleszczach. Jak podaje wojewódzka stacja sanitarno epidemiologiczna w naszym województwie do końca kwietnia odnotowano 53 potwierdzone przypadki boreliozy.
Inne z kategorii
Ćwierć wieku działalności Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP
Kleszcze są pośrednikami w przenoszeniu wielu niebezpiecznych chorób. Jedną z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu – szczególnie niebezpieczne dla ludzi. Inną niebezpieczną chorobą jest borelioza. W 2019 roku w województwie kujawsko – pomorskim odnotowano 545 przypadków tej choroby oraz jeden potwierdzony przypadek odkleszczowego zapalenia mózgu.
Mimo rosnącego wraz z wiosną zagrożenia ze strony kleszczy sanepid wstrzymał badania tych pajęczaków. Wojewódzka stacja sanitarno epidemiologiczna tłumaczy taką sytuację ograniczeniem pracy laboratorów przez konieczność badań w kierunku SARS – CoV – 2.
Brak możliwości badań kleszczy w laboratoriach sanepidu jest niepokojąca, wobec gwałtownie rosnącej ilości kleszczy.
W tej sytuacji konieczna jest wzmożona czujność – szczególnie w lasach liściastych i mieszanych. Kleszcze przyciąga ruch oraz zapach żywych organizmów. Po powrocie z terenów zielonych musimy zwracać szczególną uwagę na odsłonięte miejsca ciała oraz okolice głowy. Pamiętajmy też o naszych czworonogach.
źródło: WSSE Bydgoszcz