Aktualności 20 cze 2020 | Jarosław Aleksander
Koniec miału. Droższe warzywa, owoce i kwiaty

fot. pixebay

Od 1 lipca wchodzi w życie zakaz sprzedaży miału węglowego. Dotyczy to nie tylko gospodarstw domowych ale i szklarni lub innych ob ketów zasilanych w ten sposób energią cieplną. Oznacza to wzrost kosztów pozyskiwania energii.

Zakaz sprzedaży miałów dotyczy całej Polski. Nie jest to kolejna uchwała antysmogowa, która tylko zabraniała palenia. Teraz sprzedaż też będzie nielegalna.

Jest to zarządzenie centralne, wprowadzone w 2018 roku wraz z normami jakości węgla. Przewidziano wówczas dwuletni okres przejściowy na sprzedaż miałów. Który to okres właśnie się kończy z dniem 30. czerwca 2020.

Rocznie zużywa się w Polsce ok. 7 mln ton miału, przy czym większość konsumują duże obiekty typu ogrodnictwo, szklarnie. W ogrzewaniu domów miał występuje w niewielkich ilościach. Oznacza to wzrost kosztów produkcji owoców, warzyw, kwiatów a tym samym ich cen sprzedaży.

 

 

Ustawa jest znana od 2 lat. Większość producentów zdążyła przestawić swoje sposoby zasilania w energię cieplną. Jednak rynek lubi takie „okazje” i będzie to kolejny pretekst do wzrostu cen.

 

Na podstawie: PIE

Jarosław Aleksander Autor

Katolicka Bydgoszcz