Mural przy ul. Jagiellońskiej już gotowy
fot. Anna Kopeć
Malowidło upamiętniające Bydgoski Marzec’1981 roku ozdobiło szczytową ścianą budynku przy ul. Jagiellońskiej 38. Autorzy projektu wprowadzili do niego poprawkę, zgodnie z propozycją radnego Jarosława Wenderlicha.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Konkurs na mural był jednym z elementów obchodów 40. rocznicy tzw. prowokacji bydgoskiej – siłowego usunięcia działaczy NSZZ „Solidarność” z sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy, które doprowadziło do jednego z największych strajków w okresie PRL.
Na konkurs zgłoszono 12 prac. Komisja, w skład której weszli także bohaterowie Marca, Jan Rulewski i Antoni Tokarczuk, wybrała projekt „Protest” autorstwa Tomasza Smieszkoła i Dawida Celka.
Artyści opisali go tak:
Projekt muralu przedstawia zwycięstwo Solidarności. Zwycięstwo nad przemocą, niesprawiedliwością i niewolą. Postać milicjanta, jako symbol opresyjnej władzy rozpada się pod presją oddolnej inicjatywy członków Solidarności. Pękający mur zwiastuje zbliżający się koniec ery komunistycznej w Polsce i w Europie.
Realizacja różni się od pierwotnego projektu. O wprowadzenie poprawki zabiegał szef klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Wenderlich: chciał, by poza dłońmi zaciśniętymi w pięść w wyrazie sprzeciwu wobec komunistycznych władz, namalowano także dłoń ułożoną w znak „V”, symbolizujący wolność i zwycięstwo, kojarzonyz okresem PRL. Do złożonej przez niego interpelacji w tej sprawie przychylił się prezydent Rafał Bruski.
Autorzy zwycięskiego projektu otrzymali 25 tys. zł na wykonanie muralu i 5 tys. złotych nagrody.
To już kolejne przedsięzięcie zrealizowane w Bydgoszczy przez Tomasza Smieszkoła i Dawida Celka. W 2019 roku na ścianie bloku przy ul. Karpackiej 39c namalowali mural upamiętniający 100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy.
Zdjęcia: Anna Kopeć