Ostatnie przygotowania do Orszaku Trzech Króli
fot. fb/Diecezja Bydgoska
6 stycznia 2024 r. przez nasze miasto przejdzie Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.30 w bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ks. biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Po mszy św. na schodach Bazyliki, młodzież I Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego przedstawi scenkę „Dwór Heroda”. Nowością tegorocznego scenariusza będą dialogi króla ze swoim orszakiem, które będą miały miejsce bezpośrednio przed startem Orszaku. Ze śpiewem kolędy „Mędrcy świata monarchowie” wyruszymy sprzed kościoła ok godz. 13.00 i przejdziemy ulicami: Sieńki, Piotrowskiego, Jagiellońską, Focha, Mostową do Starego Rynku.
Inne z kategorii
Wakacje składkowe są już bardzo popularne. ZUS wciąż przyjmuje wnioski
Już nie będzie śmierdzieć z Siernieczka. Remondis uszczelnił swoje hale
Przed pokłonem Trzech Króli Nowonarodzonego Jezusa przywitają najpierw pasterze. Scenkę pokłonu pasterzy odegrają dzieci przy współpracy chóru. Po czym nastąpi najbardziej uroczysty moment, Kacper, Melchior i Baltazar złożą dary i oddadzą pokłon Dzieciątku. Na zakończenie przedstawienia wszyscy skłonimy głowy i oddamy pokłon Jezusowi.
Tematem tegorocznego Orszaku są jasełka ze względu na przypadającą w okresie świąt Bożego Narodzenia osiemsetną rocznicę pierwszego przedstawienia jasełkowego wystawionego przez św. Franciszka w Greccio we Włoszech.
Hasło „w Jasełkach leży!” jest fragmentem XVII wiecznej kolędy pt. „ Nowy rok bieży”. W kolędzie tej zawiera się cała idea Orszaku Trzech Króli, a wers „królowie jadą z wielką gromadą” jest niczym obraz z dorocznych ulicznych jasełek.
Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Domowy Kościół, gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie, Fundacja Światło-Życie Ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Wsparcia merytorycznego udziela nam także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.
Od 30 lat należymy do wspólnoty Domowego Kościoła, która skupia w samej Bydgoszczy około 300 rodzin. To wśród tych rodzin szukamy kandydatów na króla czy święta rodzinę. Od samego początku organizacja bydgoskiego Orszaku opiera się głównie na osobach z Domowego Kościoła. Jednocześnie jesteśmy otwarci na współpracę z innymi grupami. Od wielu lat współpracujemy z MDK nr 2, Zespołem Szkół Katolickich, Collegium Salesianum, ZHR, ZHP czy wolontariatem miejskim. Rok temu dołączyli do nas Skauci Europy, którzy zabezpieczają uczestników Orszaku na trasie przejścia. W tym roku nawiązaliśmy współpracę z międzynarodową wspólnotą działającą przy parafii OO Jezuitów. Z tej wspólnoty mamy króla azjatyckiego, pochodzącego z Indii”
– powiedziała Regina Piątkowska.
Atrakcje XI Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli
- Bezpośrednio przed startem Orszaku na schodach Bazyliki młodzież I Katolickiego LO przedstawi scenkę „Dwór Heroda”.
- Nowością tegorocznego scenariusza będą dialogi każdego króla ze swoim orszakiem.
- Królowie pojadą na koniach i wielbłądzie. Wielbłąd Gacek po raz kolejny przyjedzie do Bydgoszczy specjalnie na orszak z Horodyszcza (województwo lubelskie).
- Odtwórcą roli króla Baltazara (król afrykański) będzie Ernest Essuman Mensah, pochodzący z Ghany, nauczyciel. Od ponad 30 lat mieszkający w Bydgoszczy.
- W rolę króla Azji wcieli się pochodzący z Indii, John Piter Sunder. Poprowadzi orszak zielony. Wśród świty królewskiej będzie żona z córką oraz grupa przyjaciół.
- Przedstawicielem króla Europy będzie Rafał Staszewski, Bydgoszczanin, ojciec czwórki dzieci.
- Za królami, jak co roku, podąży także Symeon i prorokini Anna. Postać Starca Symeona pojawia się tylko w bydgoskim orszaku.
- W orszaku pójdą szczudlarze w strojach aniołów.
- Na Starym Rynku, przed pokłonem Trzech Króli- na dużej scenie, odbędzie się scenka „Pokłon pasterzy”. W roli pasterzy wystąpi 11 letni Jeremiasz, 10 letni Antoś i dorosły pasterz.
- Tradycyjnie uczestnikom Orszaku rozdawane będą korony.