Aktualności 10 lip 2020 | kp
Pieniądze zachętą do udziału w wyborach? 100 tys. od miasta za dobrą frekwencję

Prezydent Rafał Bruski/fot. Anna Kopeć, archiwum

Prezydent Rafał Bruski zachęca mieszkańców do udziału w II turze wyborów prezydenckich – do puli Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego dorzuca dodatkowe 100 tys. zł. Pieniądze trafią do mieszkańców osiedla, które odnotuje najwyższą w Bydgoszczy frekwencję.

Do środy 15 lipca bydgoszczanie mogą zgłaszać pomysły do tegorocznej edycji Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Na realizację pomysłów przeznaczone jest ponad 16 mln złotych. Jednak do tej puli miasto zdecydowało się dołożyć 100 tysięcy złotych. Wszystko po to, by zachęcić do głosowania.

– Mieszkańcy osiedla, które w najbliższą niedzielę, podczas II tury wyborów prezydenckich odnotuje najwyższą w Bydgoszczy frekwencję, otrzyma dodatkowe 100 tysięcy złotych w ramach BBO. Zachęcamy też do zgłaszania ekoprojektów – informuje miasto.

– Czas wyborów to czas szczególny. Wszyscy możemy mieć wpływ na wybór głowy państwa. Każdy głos jest tak samo ważny, i każdy głos się liczy – przekazał prezydent podczas czwartkowego (9 lipca) briefingu prasowego. – Podobnie jest w Bydgoskiem Budżecie Obywatelskim, w którym to Państwa głosy decydują o tym, które projekty będą realizowane. Stąd ten symboliczny czek na 100 tys. zł – dodał.

Do tej pory zgłoszonych zostało 230 projektów. Prezydent zaznaczał, że został już tylko tydzień na zgłaszanie kolejnych. – Zachęcam bydgoszczanki i bydgoszczan, aby przemyśleli, co w ich najbliższym otoczeniu, warto byłoby jeszcze zrobić – mówił Bruski.

Bydgoszczanie ekologicznie. Składanie wniosków na ekoprojekty

Niektóre projekty miały charakter ekologiczny i takie wnioski cieszyły organizatorów akcji Czysta Puszcza Bydgoska. Zachęcali oni do wykorzystania tego najbliższego tygodnia do składania wniosków z elementami eko. – Jeżeli na przykład składamy wniosek o rewitalizację przystanku, to niech on będzie zielonym przystankiem. Jeśli składamy wniosek dotyczący placu zabaw dla dzieci, niech on będzie miał element eko – mówiła Joanna Czerska-Thomas, współorganizatorka akcji Czysta Puszcza Bydgoska. Organizatorzy pochwalili się także trzema złożonymi projektami – na nasadzenie drzew w mieście, na mikrokieszonkowe parki oraz na łąki kwietne.

Zasady zgłaszania projektów

W tym roku ze względów epidemicznych projekty można składać tylko elektronicznie.

Każdy mieszkaniec może zgłosić:

• 3 projekty osiedlowe – wartość jednego projektu nie może przekroczyć 50% puli środków przeznaczonych na osiedle;
• 3 projekty ponadosiedlowe – wartość jednego projektu nie może przekroczyć 1 547 000 zł. Do każdego projektu niezbędne jest dołączenie trzech uchwał Rad Osiedli;
• 3 małe projekty społeczne – projekty nieinwestycyjne, gdzie wartość jednego projektu nie może przekroczyć 38 600 zł. Dedykowane są m.in. aktywizacji społecznej, edukacji czy właśnie ekologii. Szczególnie zachęcamy do składania tzw. zielonych projektów.

Przykłady zielonych projektów i ich szacunkowy koszt:
• domek dla owadów – 500 zł/szt.
• skrzynka lęgowa dla ptaków – 150 zł/szt.
• posadzenie drzewa z 3-letnim okresem pielęgnacji – 1000 zł/szt.
• rewaloryzacja skweru/parku – od 1,5 do 2 mln zł/ha
• park kieszonkowy – min. 100 tys. zł
• miejski sad – od 5 tys. zł

 

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

kp Autor