Aktualności 10 lip 2020 | kp
Ponad dwa miliony dofinansowania. Narodowe Centrum Nauki wspiera UTP

fot. ilustracyjna, Pixabay

Projekt, który powstał na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy dotyczący rozwijania badań nad wczesną stymulacją rozwoju embrionalnego na modelu kury domowej został zakwalifikowany do pełnego finansowania przez Narodowe Centrum Nauki.

2 207 760 złotych przyznano UTP w ramach konkursu OPUS za projekt pt. „Probiotyki i prebiotyki- mechanizm ich oddziaływania na zdrowotność jelit i wydajność organizmu kury od okresu przedwylęgowego do pełnej dojrzałości zwierzęcia, poprzez wczesną modulację mikrobiomu. OVOBIOM”. Powstał on w Katedrze Biotechnologii Genetyki Zwierząt na Wydziale Hodowli i Biologii Zwierząt.

– Celem prac badawczych projektu OVOBIOM jest dostarczenie nowej wiedzy na temat mechanizmów funkcji probiotyków i prebiotyków w jelicie, poprzez wczesną stymulację mikrobiomu in ovo – informuje Michał Grzybowski Kierownik Działu Informacji i Promocji UTP. – Zaplanowano szczegółowe analizy interakcji prebiotyków i probiotyków z komórkami jelit. Badania będą obejmować cały przekrój rozwojowy ptaków, czyli etap zarodka, wyklutego pisklęcia i dorosłego ptaka – dodaje.

Planowo w projekcie mają zostać wykorzystane badania metagenomowe, transkryptomiczne i proteomiczne, których wyniki będą integrowane z użyciem zaawansowanych narzędzi bioinformatycznych.

Współpraca uczelni na rzecz projektu

– W celu zrealizowania badań, zawiązano interdyscyplinarną i międzynarodową sieć współpracy, z zaangażowaniem wybitnych zespołów UTP w Bydgoszczy, UMK w Toruniu, Poznańskiego Parku Naukowo Technologicznego (PPNT), EURECAT Technology Centre of Catalonia, Waterford Institute of Technology (WIT), Teagasc Agriculture and Food Development Authority oraz Uniwersytetu Molise – informuje Michał Grzybowski.

Projekt ma działać z korzyścią dla młodych naukowców. W tym celu zaplanowano dwa pakiety wynagrodzeń dla doktorantów – w obszarach nauk o zwierzętach i mikrobiologii. Każdy pakiet w wysokości 144 000 złotych.– Warunkiem jest wstąpienie doktoranta do szkoły doktorskiej. Całość prac badawczych doktorantów i publikacje wyników mają już zagwarantowane finansowanie w grancie – przekazuje uczelnia.

 

źródło: UTP (Michał Grzybowski, Kierownik Działu Informacji i Promocji)

kp Autor