Aktualności 9 sie 2021 | mk
Rewitalizacja Starego Fordonu w toku [GALERIA]

fot. Anna Kopeć, 5 sierpnia 2021 r.

Na pozostałości cmentarza sprzed XVI wieku natrafili archeolodzy pracujący na Rynku w Starym Fordonie. W lipcu rozpoczęła sie rewitalizacja placu. W pobliżu trwa też budowa umocnionego nabrzeża Wisły.

Fordoński Rynek wyłożony zostanie kostką – głównie szarą granitową, w tym pozostałą po remontach ul. Bydgoskiej i Starego Rynku. W lipcu rozpoczęła się rozbiórka dotychczasowej nawierzchni.

Podczas prac, archeolodzy natrafili na pochówki kilku osób. – Odnalezione pochówki należały do osób raczej ubogich. Chowano je bez trumien i bez wyposażenia – czytamy na stronie Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. Szczątki pochodzą prawdopodobnie jeszcze sprzed XVI wieku, z okresu, kiedy znajdowała się tu drewniana kaplica.

O życiu toczącym się w obrębie rynku świadczą inne znaleziska z okresu od XVI do XVIII wieku: srebrna moneta pruska, fragmenty naczyń, szczątki zwierząt domowych.

Drogowcy przypominają, że Fordon został włączone do Bydgoszczy dopiero w 1973 roku. – Do tego czasu ścisłe centrum był zlokalizowane bliżej budynku obecnej synagogi. Dzisiejszy kościół na rynku z odkrywanym właśnie cmentarzem znajdował się już na samych obrzeżach miasteczka – piszą.

Pomnik bliżej kościoła. W centrum – fontanna

Projekt rewtalizacji zakłada, poza wymianą nawierzchni, m.in. przesunięcie pomnika Poległych bliżej kościoła pw. św. Mikołaja. Obecnie trwa budowa nowych fundamentów monumentu. Ma zostać przeniesiony jeszcze w tym miesiącu. W najbliższych dniach eksperci podejmą decyzję czy zostanie on przeniesiony w całości czy rozebrany i zmontowany ponownie. Konstrukcja wykonana z piaskowca nie jest niestety najtrwalsza – zastrzega Zarząd Dróg i Komunikacji Publicznej.

W centralnej części placu znajdzie się fontanna. Płytka, pięciocentymetrowa niecka będzie schodzić się z poziomem płyty rynku, co przy wyłączonych dyszach pozwoli korzystać z całej powierzchni placu. Możliwe będzie także wypełnienie całej niecki wodą. Obecnie trwa montaż zasilania fontanny.

Status prawny

Nieuregulowana jest jeszcze kwestia nawierzchni przed kościołem. – Na wniosek Proboszcza Parafii analizowano możliwość wbudowania płytek kamiennych, okalających dotychczasową płytę rynku, w nowy chodnik przy kościele. Należy jednak pamiętać, że tego typu prace mogą być prowadzone przez ZDMiKP jedynie na terenie ogólnodostępnym i zarządzanym przez miasto – przekazują drogowcy. Prezydent Miasta w piśmie poprosił administratora apostolskiego diecezji bydgoskiej o ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej – prawa przejścia nowymi chodnikami przy kościele, co ma umożliwić partycypowanie w kosztach, przekazanie materiałów budowlanych i wykonanie chodnika. Decyzję w tej sprawie ma jednak podjąć dopiero nowo ustanowiony biskup diecezji bydgoskiej.

W związku z remontem dla ruchu zamknięta została wschodnia jezdnia Rynku (wjazd w kierunku ulicy Cechowej); zlikwidowano też stację Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego nr 36 – Stary Fordon. Przy ul. Ordynackiej powstaje tymczasowy parking, wkrótce ma zostać udostępniony. 


W wyniku rewitalizacji Rynek zyska lipową aleję, zieleń w donicach, małą architekturę, nowe oświetlenie. Prace budowlane potrwają około dwóch lat, mają pochłonąć ok. siedmiu mln złotych.

Modernizacja nabrzeża

Rewitalizację przechodzi także nabrzeże Wisły: zostało umocnione szczelnymi ściankami, przygotowano też konstrukcję slipu, który pozwoli na wodowanie małych jednostek pływających. 

Trwa rozbudowa prowadzącej do nabrzeża ul. A. Frycza Modrzewskiego. Ułożono już część chodników, jezdnia będzie wyłożona kostką.

Nabrzeże ma stać się miejscem rekreacji. Powstaną tu m.in. boiska, tor do wyczynowej jazdy rowerem, plac zabaw, ścianka do wspinaczki.

Zdjęcia: Anna Kopeć, wizualizacje: Urząd Miasta Bydgoszczy

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

mk Autor