Święto Wojska Polskiego w rocznicę „Cudu nad Wisłą” obchodzone z wielką pompą [ZDJĘCIA]
fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP
W Toruniu, Włocławku, Lipnie i Kikole uroczystości święta Wojska Polskiego (15 sierpnia) odbyły się z udziałem władz samorządowych województwa kujawsko-pomorskiego. Bydgoszcz tym razem nie zorganizowała oficjalnych obchodów.
Inne z kategorii
Ćwierć wieku działalności Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa RP
W toruńskich uroczystościach uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Wicemarszałek Aneta Jędrzejewska reprezentowała samorząd województwa podczas ceremonii w Lipnie i Kikole w powiecie lipnowskim, członek zarządu województwa Marek Wojtkowski we Włocławku.
Wydarzenia w Toruniu rozpoczęły się mszą w kościele garnizonowym przy placu Św. Katarzyny, skąd pododdziały wojska i pozostali uczestnicy celebry przeszli po zakończeniu eucharystii pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie z wojskowym ceremoniałem złożono kwiaty.
t. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP
Cud nad Wisłą to nie tylko bitwa warszawska, ale cała linia Wisły, która była broniona przez polskiego żołnierza również tu, na Kujawach i Pomorzu. Na przedpolach Włocławka i Torunia toczyły się bitwy, toczyła się obrona. Tu wiązano nieprzyjacielskie wojska aby dokonać 15 sierpnia „cudu nad Wisłą”, który przeszedł do historii wojen nie tylko Polski, ale i świata. Jest uznawany w katalogu wszystkich bitew za jedną z najważniejszych, które rozegrały się w historii cywilizacji. Za zwycięstwo w obronie prawdy, w obronie wolności. Chylę czoła przed polskimi żołnierzami, ich rodzinami, przed wszystkimi, którzy podjęli się w tych czasach, niełatwych i niebezpiecznych, służyć ojczyźnie. Aby nigdy nie zabrakło wdzięczności narodu, któremu służycie – mówił w swoim wystąpieniu marszałek Piotr Całbecki.
Na Rynku Nowomiejskim można było oglądać będące na wyposażeniu toruńskiego garnizonu sprzęt i uzbrojenie. Całość zorganizowało Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia.
fot. Szymon Zdziebło, tarantoga.pl dla UMWKP
We Włocławku obchodom Święta Wojska Polskiego, na które zapraszały władze miasta, towarzyszyły uroczystości poświęcone 104. rocznicy obrony miasta przed bolszewikami w 1920 roku. Ceremonie odbyły się pod pomnikiem Żołnierza Polskiego i pomnikiem Obrońców Wisły 1920. W samo południe odbyła się uroczysta msza w bazylice katedralnej.
Na uroczystości w Lipnie i w Kikole złożyły się zorganizowane przez lokalne władze samorządowe spotkania oficjalne pod pomnikami poświęconymi bohaterom, którzy oddali życie walcząc o niepodległość ojczyzny, oraz uroczyste ceremonie religijne.
Źródło: UMWKP