Aktualności 19 gru 2020 | Redaktor
Szpital im. dr. J. Biziela przywraca  możliwość prowadzenia porodów rodzinnych

fot. Anna Kopeć

Decyzją Dyrekcji Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. J. Biziela w Bydgoszczy od dnia 18 grudnia 2020 r. w Klinice Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej przywraca się możliwość prowadzenia porodów rodzinnych.

Seniorzy mogą wiele zyskać

Aktualności Wczoraj 21:05

Rodzącej towarzyszyć może jedna osoba, która zobowiązana jest dostosować się do ustalonych przez Szpital zasad reżimu sanitarnego, mającego na celu zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa zarówno pacjentce jak i personelowi medycznemu.

Osoba towarzysząca może towarzyszyć rodzącej od aktywnej fazy porodu, określonej przez położnika (do tego czasu osoba towarzysząca dla własnego bezpieczeństwa powinna pozostawać poza Szpitalem).

O postępie porodu i możliwości dołączenia do rodzącej na sali porodowej osoba towarzysząca powiadomiona zostanie telefonicznie przez rodzącą lub personel sali porodowej.
Rodząca i osoba towarzysząca zobowiązani są wypełnić ankietę epidemiologiczną, podlegają pomiarowi temperatury ciała (na poziomie SOR), a osoba towarzysząca zmienia odzież na zestaw przygotowany przez Szpital, w tym maskę jednorazową, którą zobowiązana jest nosić zarówno w trakcie porodu, jak i wczesnego połogu (rodząca nie musi przebywać w masce, chyba że ma taką wolę).

Osobie towarzyszącej zostanie pobrany wymaz i przeprowadzony szybki test w kierunku Covid-19, na poziomie Izby Przyjęć, na koszt szpitala. Wyłącznie wynik ujemny i brak objawów opisywanych u pacjentów Covid pozytywnych umożliwi dalszy pobyt osoby towarzyszącej w szpitalu.

W trakcie porodu osoba towarzysząca nie może opuszczać sali porodowej. Po porodzie może pozostać z pacjentką w sali porodowej do 2 godzin, po czym zobowiązana jest opuścić salę porodową i oddział.

Pacjentka, u której wykonane zostaje cięcie cesarskie nagłe (mimo planowanego wcześniej porodu drogami natury) może wyrazić zgodę na tzw. kangurowanie dziecka (dzieci) przez osobę towarzyszącą do 2 godzin po porodzie.

W przypadku cięcia cesarskiego elektywnego osoba towarzysząca może przebywać w sali porodowej od momentu przekazania ciężarnej pod opiekę zespołu położniczego wykonującego cięcie cesarskie i pozostać w niej wraz z możliwością kangurowania do 2 godzin po operacji.

Pacjentka ciężarna, która w trakcie porodu zdradzi objawy mogące sugerować infekcję koronawirusem, zostanie odizolowana do czasu uzyskania wyniku ujemnego.
Para, która nie zdecyduje się na poród rodzinny lub nie może odbyć porodu rodzinnego ze względu np. na kwarantannę, uzyska możliwość wideotransmisji z sali porodowej od momentu porodu przez okres do 2 godzin po porodzie. W tej sytuacji oddział zapewnia bezpłatny dostęp do środków komunikacyjnych (tablet z dostępem do Internetu) oraz bezpieczeństwo transmisji.

Transmisja online wymaga wypełnienia formularza zgody na publikację wizerunku.
Osoby towarzyszące, które w opinii personelu sali porodowej rażąco naruszą zasady reżimu sanitarnego ustalonego w sytuacji pandemii COVID-19, zostaną poproszone o opuszczenie sali porodowej.

mat. Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 

(ak)

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor