Żyjemy dłużej. Coraz więcej stulatków jest na Kujawach i Pomorzu
materiał ilustracyjny
Na Kujawach i Pomorzu świadczenie honorowe z ZUS-u otrzymuje 225 osób, które ukończyły 100 lat i więcej. Rok temu było ich 184, a dwa lata temu 149. Najstarsza seniorka ma 109 lat i mieszka w Toruniu, podczas gdy najstarszy beneficjent liczy 104 lata i zamieszkuje w Bydgoszczy.
Inne z kategorii
Niezywkłe wydarzenie artystyczne w bydgoskiej katedrze
Jak trwoga to do... Watykanu. Kujawsko-pomorskie świętuje niepodległość na ziemi włoskiej
Od 1972 roku osoby, które osiągnęły wiek 100 lat, mogą liczyć na specjalną premię za wiek. Zgodnie z obowiązującymi przepisami świadczenie przyznawane jest w stałej wysokości, odpowiadającej wartości kwoty bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Wysokość kwoty bazowej zmienia się co roku, 1 marca, co powoduje, że stulatkowie nabywający prawo do świadczenia zyskują z każdym rokiem wyższą kwotę świadczenia honorowego. W rezultacie pobierają świadczenie w różnej wysokości. Raz przyznana „honorowa emerytura” pozostaje niezmienna i jest wypłacana do końca życia w tej samej kwocie - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Wysokość świadczenia honorowego przyznawanego z okazji ukończenia 100 lat życia zależy od daty urodzenia świadczeniobiorcy. Od 1 marca 2024 roku nowi stulatkowie otrzymują świadczenie w wysokości 6 246,13 zł brutto. Natomiast osoby, które ukończyły 100 lat, na przykład w styczniu 2024 roku, otrzymują świadczenie honorowe w wysokości 5 540,25 zł brutto. Świadczenie jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do emerytury lub renty – mówi Krystyna Michałek.
W województwie kujawsko-pomorskim specjalną premię za wiek z ZUS-u pobiera 225 osób, z czego 88 proc. stanowią kobiety. Oddział ZUS w Bydgoszczy wypłaca 113 świadczeń honorowych, natomiast oddział ZUS w Toruniu - 112. W regionie najstarsza beneficjentka świadczenia honorowego z ZUS-u ma 109 lat i mieszka w Toruniu, podczas gdy najstarszy beneficjent liczy 104 lata i zamieszkuje w Bydgoszczy.
Co należy zrobić, aby otrzymać dodatkowe pieniądze?
Osoby, które pobierają świadczenie emerytalno-rentowe z ZUS-u, nie muszą składać żadnego wniosku, aby uzyskać świadczenie honorowe. ZUS przyzna im dodatkową gratyfikację z urzędu, a wypłatę przekaże od miesiąca, w którym osoba uprawniona ukończyła 100 lat. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku seniorów, którzy nie otrzymują emerytury ani renty z żadnej instytucji.
W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest na wniosek, który należy złożyć w ZUS-ie. Wniosek może również złożyć członek rodziny w imieniu stulatka.
Źródło: ZUS