Staromiejskie uliczki i place coraz piękniejsze. Na jakim etapie są prace?
fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy
To już ostatnie etapy prac przy rewitalizacji staromiejskich uliczek oraz placów. Rybi Rynek staje się miejscem przyjaznym dla pieszych z dodatkową zielenią. Plac Kościeleckich w nowej szacie nadal pełnić ma rolę ważnego węzła przesiadkowego. Po zmroku korony wiekowych kasztanowców będą podświetlane.
Inne z kategorii
Ginące miejsce(a)
Drogowcy rozpoczęli już ostatni etap prac przy przebudowie staromiejskich ulic. Z początkiem września prace rozbiórkowe wystartowały na ul. Przy Zamczysku. Jezdnia zostanie zawężona, wybrukowana kamienną kostką, a wzdłuż niej powstaną szersze chodniki z kamiennych płyt.
Uliczkę rozświetlą po zmroku nowe latarnie w formie pastorałów. Podobny zakres prac wcześniej zrealizowano wzdłuż ulic: Grodzkiej, Pod Blankami, Malczewskiego, Przyrzecze, Zaułek i Jana Kazimierza.
Częścią prac jest też przebudowa Rybiego Rynku. Dawny parking wkrótce będzie pełnił funkcję placu przeznaczonego wyłącznie dla ruchu pieszego. W rogach placu od strony spichrzy, dosadzimy też drzewa, które zostaną dodatkowo podświetlone. Wybrane zostały lipy i platany, które już zdobią rynek od strony zabytkowego pałacyku Lloyda. Aktualnie wymieniana jest nawierzchnia. Przy przystanku tramwaju wodnego powstaje róża wiatrów.
Kierunki świata wyznaczą pasy precyzyjnie ułożonej kostki kamiennej o różnych kolorach. Na koniec montowane będą elementy małej architektury. Montowane będą m.in. ławki i krzesła zaprojektowane przez studentów wzornictwa Politechniki Bydgoskiej. Prace przy uliczkach i Rybim Rynku będą odbierane pod koniec bieżącego roku.
Kończą się także prace na placu Kościeleckich, który staje się estetyczną bramą do Salonu Bydgoszczy. Obecnie trwają jeszcze roboty przy południowej jezdni placu. Przygotowywana jest m.in. podbudowa pod zabrukowanie stanowisk postojowych dla autobusów. W poprzednich miesiącach zrewitalizowana została centralna i północna część placu.
Zastosowaliśmy wiele rozwiązań postulowanych przez mieszkańców oraz ekspertów. Wszystkie prace prowadzone były z myślą o zachowaniu rosnących kasztanowców w jak najlepszej formie. Murki oporowe, które podniosły poziom placu zostały rozebrane, a spady obsadzone trawą i roślinami. Nawierzchnie alejek wyłożone zostały materiałem mineralnym, dobrze przepuszczającym wodę. Przez środek placu wytyczona została nowa centralna ścieżka podkreślająca osiową kompozycję placu zgodną z historycznym wyglądem. Na skwerze uwzględniliśmy dodatkowe ławki. Nasadzenia roślin również podkreślają osiowy układ placu. Plac zyskał też nowe też stylowe oświetlenie, w tym podświetlenie koron kasztanowców. Zakończenie wszystkich robót planowane jest w ciągu miesiąca. Sukcesywnie będą prowadzone czynności odbiorowe pozwalające na dopuszczenie do użytkowania kolejne części placu. Po odbiorach planowany jest powrót końcowych przystanków linii nr 51,58,61 i 99 oraz węzła przesiadkowego linii nocnych. W trakcie inwestycji zmieniona została tymczasowa organizacji ruchu, która zapewniła podczas robót przejezdność jezdni południowej (początkowo miała być zamknięta) co pozwoliło zachować płynny ruch w tej części Starego Miasta i lepiej koordynować prace z przebudową uliczek wokół Rybiego Rynku.
źródło i zdjęcia: Oficjalny Serwis Bydgoszczy