Szkoła na Kapuściskach przyjęła imię Polskich Noblistów
Z czterech kandydatur ostatecznie wybrano patrona zbiorowego – Polskich Noblistów. Uroczystość nadania imienia i wręczenia sztandaru Szkole Podstawowej nr 28 odbyła się w czwartek (24 października).
Inne z kategorii
Placówka przy obecnej ul. Baczyńskiego funkcjonuje od 1956 roku. Od 1973 r. do 1991 r. nosiła imię Janka Krasickiego. – Był to, w tamtym szarym dla Polski czasie, człowiek uznany za bohatera – tłumaczyła dyrektor szkoły Małgorzata Modrzejewska. Po transformacji placówce pozbawiono komunistycznego patrona, przywrócono jej nazwę Szkoła Podstawowa nr 28.
Nad wyborem nowego imienia społeczność szkolna zastanawiała się od dwóch lat. W wyborze uczestniczyli uczniowie, rodzice, pracownicy. – To była w naszej szkole szkoła demokracji. W pewnym momencie stanęła nam nawet ością w gardle – ale to już za nami – uśmiechnęła się dyrektor.
fot. Anna Kopeć
Z czasem lista kilkunastu kandydatów zredukowała się do czterech: prof. Władysława Bartoszewskiego, Janusza Korczaka, Wisławy Szymborskiej, Polskich Noblistów. Ostateczna decyzja, imię Polskich Noblistów, została zatwierdzona w maju 2019 roku. – Jesteśmy przekonani, że to trafiony wybór, który daje nam w pracy z uczniami ogromne możliwości, np. kształtowania pięknych postaw – mówił dyrektor Modrzejewska.
Nauczyciele będą chcieli pracować z uczniami w oparciu o sylwetki noblistów polskich, takich jak Henryk Sienkiewicz, Wisława Szymborska, Czesław Miłosz, ale także tych, którzy mieli polskie korzenie, ale utożsamiani są z innymi krajami. Chcą też rozbudzać zainteresowanie „noblowskimi” dziedzinami.
fot. Anna Kopeć
W uroczystości nadania imienia szkole uczestniczyli zastępca prezydenta miasta Iwona Waszkiewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler, przedstawiciele kujawsko-pomorskiego kuratorium oświaty, duchowieństwa, służb mundurowych, zaprzyjaźnionych szkół.
fot. Anna Kopeć
Więcej zdjęć w galerii poniżej.