Centrum Edukacyjno-Społeczne na Okolu coraz bliżej. Na budowie praca wre
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Zabytkowy gmach przy ul. Staroszkolnej 10 wygląda coraz lepiej. Powstaje tam Centrum Edukacyjno-Społeczne – miejsce kultury, spotkań mieszkańców i siedziba Muzeum Kanału Bydgoskiego.
Inne z kategorii
Dzięki dwumilionowemu dofinansowaniu z Unii Europejskiej możliwe jest dostosowanie obiektu do nowych funkcji. W środku wyremontowanego zabytku mają znaleźć się sale wystawowe i warsztatowe, pomieszczenie socjalne, punkt informacji turystycznej, pomieszczenia biurowe oraz sala konferencyjna.
Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na zewnątrz pojawi się podjazd dla wózków, a w środku platforma obsługująca dwa piętra. W ramach zadania na zewnątrz powstanie także parking oraz wiata na sprzęt wodny.
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
– Wygląda na to, że w 2021 roku będziemy mogli państwa zaprosić na dzień inauguracyjny centrum kulturalnego – zapowiedziała latem, podczas konferencji, dyrektor III LO im. Adama Mickiewicza, Grażyna Dziedzic. Planowo budynek ma być gotowy już w pierwszej połowie przyszłego roku.
Postępy prac
Prace trwają już ponad pół roku – rozpoczęły się w marcu i pomimo pandemii prowadzone są zgodnie z harmonogramem. M.in. ukończono już budowę dachu, zamontowano okna i drzwi oraz wykonano nowe przyłącza wodociągowe i energetyczne. Poza tym budynek został podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Aktualnie prace trwają na kilku płaszczyznach – przy elewacji budynku, przy głównych drzwiach, przy budowie ogrodzenia zewnętrznego oraz przy układaniu instalacji elektrycznych (p.poż, sanitarnych, wod.kan. i c.o. i klimatyzacji). Kolejny w planach jest montaż windy dla niepełnosprawnych oraz prace wykończeniowe pomieszczeń sanitarnych.
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Osiedle, na którym powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne objęte jest Gminnym Programem Rewitalizacji, którego celem jest wzmacnianie integracji społecznej. Inwestycja kosztuje 2,6 mln zł, z czego 2,1 mln zł stanowi dofinansowanie w ramach ZIT.
Dzięki inwestycji Muzeum Kanału Bydgoskiego zyska nową przestrzeń, a mieszkańcy będą mieli większy dostęp do oferty kulturalnej. Poza tym w tym miejscu wypożyczymy sprzęt wodny, odbędziemy warsztaty szermierki, łucznictwa, garncarstwa, czy wikliniarstwa.
fot. Urząd Miasta Bydgoszczy
Czytaj także: Kultura na „zdegradowanym” Okolu. Powstaje Centrum Edukacyjno-Społeczne [ZDJĘCIA]
źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy