Stary Fordon może stać się „perełką Bydgoszczy”. Miasto ogłosiło przetarg na nabrzeże
fot. Anna Kopeć
1 lipca został ogłoszony przetarg na budowę umocnionego nabrzeża Wisły w Starym Fordonie. 100-metrowe nabrzeże będzie pełniło funkcje rekreacyjne, umożliwi też cumowanie i wodowanie łodzi. To niejedyna inwestycja w tym rejonie.
Inne z kategorii
– Stary Fordon to osiedle, które do 1973 roku było odrębnym miastem. Od czasu przyłączenia do Bydgoszczy postępowało zniszczenie zarówno budynków, jak i uliczek tego wielokulturowego miasteczka, a później osiedla – mówił podczas środowego (1 lipca) spotkania w Starym Fordonie zastępca prezydenta, Mirosław Kozłowicz.
– Całe prace urbanistyczne skupiły się na Nowym Fordonie, gdzie powstała tzw. sypialnia Bydgoszczy. Dzisiaj wiemy, że te zaniedbania trzeba poprawić. Dzięki mieszkańcom i społecznikom pracujemy wspólnie nad tym, żeby [zrobić to jak najszybciej] – dodał.
fot. Anna Kopeć
Poza przetargiem na nabrzeże Starego Fordonu, poruszono też temat remontu budynków gminnych, zakończonej rewitalizacji ul. Bydgoskiej oraz planowanych prac na fordońskim rynku.
– Zakończenie wszystkich prac planujemy tak jak zakończenie części rekreacyjnej – na koniec 2022 rok. Ta część nabrzeża zostanie zakończona już w przyszłym roku, podobnie jak rynek – mówił koordynujący rewitalizację wiceprezydent Kozłowicz.
fot. Anna Kopeć
Kolejny etap rewitalizacji: nabrzeże Starego Fordonu
– To będzie nabrzeże tarasowe z siedmioma stopniami schodzącymi do wody – mówiła podczas spotkania Jolanta Drostek, inspektor Wydziału Inwestycji Miasta. – Żelbetowe nadbrzeże o długości ponad stu metrów będzie kończyło się ostrogą. Żelbetowa konstrukcja będzie pełniła także funkcję pionowego nabrzeża do cumowania jednostek pływających, m.in. tramwaju wodnego. Obecna po prawej stronie ostroga zostanie rozebrana – tłumaczyła.
fot. Anna Kopeć
– Za nabrzeżem pionowym będzie nabrzeże o długości 17 metrów do cumowania niewielkich jednostek i slip długości prawie 30 metrów i szerokości sześciu metrów, którym będzie można wodować różne jednostki, w tym m.in. jednostki ratownictwa – podkreślała Drostek. Nabrzeże zostanie oświetlone i wyposażone m.in. w dziewięć kamer miejskich. Dodatkowo, ponieważ ma to być miejsce rekreacji, przewiduje się ławeczki i donice z zielenią.
– Za tym nabrzeżem będzie jeszcze wykonany fragment drogi, nawiązującej do ul. Frycza-Modrzewskiego, która od promenady będzie prowadziła na nadbrzeże – dodała inspektor.
Remont dróg w obrębie ul. Bydgoskiej
W pierwszym etapie rewitalizacji Starego Fordonu miasto wyremontowało ulicę Bydgoską. Natomiast drugi etap ma objąć większość ulic, które są położone w jej obrębie. – Będą to ul. Frycza-Modrzewskiego, ul. Filomatów, Promenada, ul. Zakładowa. Zostaną wykonane także schody zejścia z ul. Sikorskiego przez podwórko przy Sikorskiego, to tez będzie teren rekreacyjny. Wykonane będzie zajście na końcu ul. Kapeluszników i ul. Rybaki – przekazał dyrektor Zarządu Dróg Miejskich i Komutacji Publicznej, Wojciech Nalazek.
fot. Anna Kopeć
Poinformował także, że w ramach II etapu rewitalizacji Starego Fordonu w przeciągu około miesiąca zostanie ogłoszony kolejny przetarg. Tym razem na miejsca do czynnej rekreacji na świeżym powietrzu.
Centrum Starego Fordonu. Rewitalizacja rynku
O inwestycji wartej ponad siedem milionów złotych pisaliśmy tutaj.
– Rynek w Starym Fordonie zostanie całkowicie odmieniony. Będzie tam dużo różnego typu atrakcji – mówił Wojciech Nalazek. W pierwszym etapie zostaną przeprowadzone prace archeologiczne (przełom września/października 2020). W tym czasie firma wybrana w ramach przetargu ma opracować kompleksową dokumentację techniczną.
Na rynku stanie charakterystyczna fontanna o ponad 400 metrach kw. powierzchni. Ma ona być wyposażona w kilkadziesiąt różnego typ dysz obrazowych. Ponadto w płycie rynku zostanie umieszczony fordoński herb. Planowo prace mają rozpocząć się wiosną w przyszłym roku i potrwać do 19 listopada 2021 roku.
Rewitalizacja budynków
Spółka ADM realizuje w imieniu miasta projekt pod nazwą „Rewitalizacja społeczno-gospodarcza Starego Fordonu”, którego wartość wynosi prawie 10 mln złotych. Działania dotyczące projektu zostały rozpoczęte już pięć lat temu od inwentaryzacji budynków miasta, które znajdują się w Starym Fordonie. SPośród nich wybrano te, które zostaną poddane rewitalizacji.
– Jest to siedem budynków. Są one zlokalizowane przy ul. Bydgoskiej 23, 26, 29, 42, Rynek 3, Generała Sikorskiego 2 oraz Kapeluszników 2 – mówiła na spotkaniu Barbara Turowiec, kierownik Działu Remontów i Inwestycji Administracji Domów Miejskich.
fot. Anna Kopeć
– Zakres rewitalizacji obejmuje nie tylko widok zewnętrzny budynku, czyli termomodernizację, remont dachu, przebudowę lokali mieszkalnych, ale również wymianę źródeł grzania na indywidualne ogrzewania gazowe – dodała. Oprócz samych budynków rewitalizowany będzie także teren wokół nich.
– Jesteśmy już po przetargach, w trakcie podpisywania umów z wykonawcami. Roboty mamy zamiar rozpocząć na przełomie lipca i sierpnia. Termin zakończenia to październik 2021 – poinformowała Turowiec.
Mieszkańcy Starego Fordonu wywalczyli zmiany
W rewitalizację starego Fordonu mocno zaangażowani byli mieszkańcy, którzy m.in. przychodzili na spotkania z wykonawcami i domagali się zmian. Na spotkaniu obecny był Rafael Prętki, prezes Stowarzyszenia Miłośników Starego Fordonu w Bydgoszcz, który podziękował w imieniu mieszkańców osiedla prezydentowi Rafałowi Bruskiemu oraz koordynatorowi rewitalizacji Starego Fordonu, Mirosławowi Kozłowiczowi za spełnienie obietnic.
fot. Anna Kopeć
Rafael Prętki cieszył się, że wreszcie zaniedbana dzielnica miasta przejdzie konkretne zmiany. – Stary Fordon ma szansę, by stać się perełką Bydgoszczy, bo jest tutaj co pokazać – dodał na koniec.