Camerimage 12 lis 2018 | Redaktor
Polska premiera filmu z Emmą Thompson na EnergaCAMERIMAGE 2018

Emma Thompson/materiał organizatora

W środę wieczorem (14 listopada) w Operze Nova w Bydgoszczy podczas 26. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych EnergaCAMERIMAGE, zainaugurowany zostanie nowy cykl „Na straży naszych praw”. Przegląd powstał z inicjatywy Naczelnej Rady Adwokackiej i Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy. Na początek zobaczymy polską premierę filmu „The Children Act” z dwukrotną laureatką Oskara, Emmą Thompson w roli głównej.

Pretekstem do utworzenia przeglądu jest obchodzony w tym roku jubileusz 100-lecia Odrodzonej Adwokatury Polskiej. Celem cyklu jest pobudzenie widzów do wciąż aktualnych pytań o kondycję wartości obywatelskich we współczesnym świecie. Wybrane filmy zadają pytania o rolę i zaangażowanie adwokata oraz przedstawicieli innych zawodów prawniczych w obronę praw jednostki przed nadużyciami władzy czy wielkich korporacji finansowych. Pomysłodawcy chcą, by przegląd stał się inspiracją do dyskusji o godności człowieka, która leży u podstaw wszelkich praw indywidualnych i która stanowi niewyczerpane źródło inspiracji oraz atrakcyjnych filmowych tematów. 

Na początek polska premiera

Uroczyste otwarcie cyklu nastąpi 14 listopada (środa) o godz. 22.45 w Operze Novapolską premierą filmu „The Children Act” z Emmą Thompson w roli głównej, wcielającą się w postać sędziny Sądu Najwyższego Fiony Maye.

Małżeństwo Fiony z Jackiem (Stanley Tucci) chyli się ku upadkowi. Tymczasem na sali sądowej staje ona przed koniecznością podjęcia radykalnej decyzji - czy zmusić nastoletniego chłopca, Adama (Fionn Whitehead) do poddania się transfuzji krwi, która ocalić mu życie? Nietypowy krok - pojawienie się przy szpitalnym łóżku chłopca - wywiera na oboje ogromny wpływ, w chłopcu wzbudzając nowe, silne emocje, a w kobiecie - od dawna skrywane uczucia.

Zachwycający „Sweet Country”w czwartek w kinie Orzeł

materiał organizatora

W czwartek, 15 listopada o godz. 21.00 w kinie Orzeł zobaczyć będzie można „Sweet Country”- zachwycający wizualnie western autorstwa Warwicka Thorntona, australijskiego reżysera i operatora, będący prostą lecz brutalną opowieścią o tym jak cienka granica przebiega między cywilizacją a dzikością.

Akcja filmu dzieje się w 1929 r. w małym mieście położonym na australijskim Terytorium Północnym. Sam, aborygen w średnim wieku, który pracuje dla lokalnego kaznodziei, Freda Smitha zostaje wraz żoną i córką najęty do pracy przez Harry’ego Marsha. Ten okazuje się złym człowiekiem, a jego coraz bardziej napięte relacje z Samem prowadzą do strzelaniny w wyniku której aborygen zabija białego w obronie własnej. W rezultacie Sam staje się poszukiwanym przestępcą, zmuszonym do ucieczki z miasta z ciężarną żoną. Ich śladem ruszają tropiciele pod wodzą doświadczonego sierżanta Fletchera…

Na koniec mocny filmowy piątek 

materiał organizatora

W piątkowy wieczór pokażemy dwa filmy. O godz. 17.30 zapraszamy na amerykański dramat „Roman J. Israel, Esq.”. W nim Denzel Washington (za tę rolę nominowany do Oscara) wciela się w postać obrońcy, idealistycznie nastawionego do pracy, którego życie zmienia się diametralnie w wyniku serii dramatycznych wydarzeń, co stawia pod znakiem zapytania aktywizm, na którym zbudował karierę. Film ten z pewnością będzie także ucztą pod względem wizualnym dzięki doskonałym zdjęciom Roberta Elswita. 

Bezpośrednio po pokazie zachęcamy do udziału w dyskusji o tym „Jak prawo inspiruje  filmowców?”. W spotkaniu wezmą także udział zaproszeni goście, adwokaci Jacek Dubois i Andrzej Malicki oraz twórcy filmowi. 

O godz. 21.15  zaś wyświetlony zostanie ostatni film cyklu, obsypany nagrodami dokument „Nie jestem twoim murzynem”. Obraz Raula Pecka to historia następujących po sobie zabójstw trzech przyjaciół pisarza Jamesa Baldwina: Medgara Eversa, Malcolma X i Martina Luthera Kinga. Reżyser w nominowanym do Oscara filmie opowiada o segregacji rasowej, prześladowaniach i walce o prawa Afroamerykanów w USA.

materiał organizatora

Wszystkim tym, których interesują kwestie związane z prawem autorskim polecamy natomiast XIV edycję Forum Prawniczego „X Muza a Temida”, które odbędzie się w piątek, 16 listopada o godz. 10.00 w siedzibie Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy, przy ul. Nowy Rynek 5. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy znajdujący się TU. 

Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbędzie się Bydgoszczy w dniach od 10 do 17 listopada 2018 r. 

Zwiastun cyklu „NA STRAŻY NASZYCH PRAW”:

https://www.youtube.com/watch?v=mru5tWVA5LQ

***

Wszelkich informacji o programie cyklu udzielają: adw. Justyna Mazur, 605 536 517 oraz adw. Ewa Czerska, tel. 604 251 162. 

----------------------------------------------------------------------

NA STRAŻY NASZYCH PRAW – Program

14.11., Środa

Opera Nova, ul. Focha 5

22.45, Uroczysta inauguracja cyklu: The Children Act, reż. Richard Eyre, zdj. Andrew Dunn, UK 2017, 105’

15.11. Czwartek

Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

21.00, Sweet Country,reż.Warwick Thornton, zdj. Dylan River, Warwick Thornton, AU 2017, 110’

16.11. Piątek

Okręgowa Rada Adwokacka w Bydgoszczy, ul. Nowy Rynek 5

10.00, XIV Forum X Muza a Temida - panel poświęcony prawu autorskiemu, wstęp

wolny, obowiązują zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy dostępny TU)

Kino Orzeł, ul. Marcinkowskiego 12

17.30, Roman J. Israel, Esq., reż. Dan Gilroy, zdj.Robert Elswit, USA 2017, 122’

Po pokazie zapraszamy na dyskusję: Jak prawo inspiruje filmowców? z udziałem adwokatów Jacka Dubois i Andrzeja Malickiego oraz twórców filmowych

21.15, Nie jestem twoim murzynem, reż. Raoul Peck, zdj. Henry Adebonojo, Bill Ross, Turner Ross, Belgia / Francja / Szwajcaria / USA 2016, 93’

Informacje o biletach i karnetach na www.camerimage.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor