Dom i ogród 3 mar 2022 | Redaktor
Czym się kierować, wybierając lampy sufitowe do niskich pomieszczeń?

Zgodnie z przepisami, pomieszczenia mieszkalne muszą mieć co najmniej 2,5 m wysokości, a poddasza użytkowe – nie mniej niż 2,2 m. Tak niskie wnętrza nie są szczególnie trudne w urządzeniu. Większy kłopot może sprawiać ich oświetlenie. Nie ma tu miejsca na okazałe żyrandole. Za to świetnie sprawdzają się lampy sufitowe.

Zasady urządzania niskich pomieszczeń

W niższych i mniejszych pomieszczeniach pozwól królować minimalizmowi. Im więcej dodatków i bibelotów, tym większe ryzyko, że wizualnie jeszcze bardziej pomniejszymy przestrzeń. Przyda się też znajomość kilku sprytnych trików aranżacyjnych, dzięki którym optycznie podwyższymy sufit. Warto zastosować na jednej lub dwóch ścianach tapetę w pionowe pasy oraz podświetlić ją. Sufit powinien być biały lub bardzo jasny. Jeśli tylko mamy taką możliwość, stwórzmy otwartą przestrzeń – salon połączmy z kuchnią i jadalnią. Wybierajmy meble niższe o smukłej formie. Postarajmy się odwrócić uwagę od niskiego sufitu za pomocą wyrazistych elementów, np. wzorzystego dywanu czy kolorowej mozaiki z kafelek. Oprócz oświetlenia sufitowego zamontujmy lampy, które rzucają światło ku górze, np. kinkiety.

Czy wszystkie lampy sufitowe nadają się do niskich pomieszczeń?

Na początek sprecyzujmy pojęcie oświetlenia sufitowego. Przeglądając oferty salonów oświetleniowych, można zauważyć, że niektórzy sprzedawcy wyraźnie oddzielają modele montowane tuż pod sufitem od lamp zawieszonych na długich kablach. Natomiast inni łączą przysufitowe i płaskie lampy sufitowe oraz modele wiszące w jedną, wspólną kategorię: „oświetlenie sufitowe”. W końcu wszystkie są mocowane do sufitu…

Jeśli pod pojęciem oświetlenia sufitowego rozumiemy również modele wiszące, urządzając niskie pomieszczenie, powinniśmy zrezygnować jedynie z rozłożystych żyrandoli. Inne rodzaje lamp sufitowych wiszących możemy śmiało wykorzystać w roli oświetlenia dodatkowego.

Do wyboru mamy obecnie szeroką gamę ciekawych lamp sufitowych. Interesująco wypadają lampy sufitowe z Salonów Agata. Znajdziemy tutaj sporo stylowych lamp sufitowych, które przyciągają wzrok, chociaż nie posiadają rozłożystej konstrukcji czy nisko zawieszonych kloszy.

Jak duże lampy sufitowe wybrać?

Lampy sufitowe mogą mieć jeden, kilka lub nawet kilkanaście punktów świetlnych. Zarówno rozmiar lampy, jak i ilość punktów świetlnych należy dopasować do metrażu pomieszczenia. Aby wyliczyć, jaką średnicę powinna mieć lampa kupowana pod kątem oświetlenia głównego, możemy wykorzystać prostą metodę. 

Zmierzmy długość i szerokość pomieszczenia. Następnie dodajmy obie wartości i wynik pomnóżmy razy 2,5 cm. Gotowe!

Czy design oświetlenia sufitowego ma znaczenie?

W niższych pomieszczeniach dobrze sprawdzają się plafony o oszczędnej, minimalistycznej formie. Nie zabierają prawie wcale miejsca ani nie narzucają aranżacji konkretnego kierunku. Za to doskonale rozjaśniają wszystkie kąty. Jeśli wnętrze wydaje się nam puste i nijakie, wybierzmy dekoracyjny plafon lub efektowną lampę przysufitową. Swoim designem przypomina lampę wiszącą, ale nie ma kabla. Konstrukcja z kloszami pnie się tuż pod sufitem.

Gdzie w niskim pokoju zamontować lampę sufitową wiszącą?

Jak już wspomnieliśmy, także w niskich wnętrzach można zamontować oświetlenie wiszące. Najlepiej jednak nie w ciągach komunikacyjnych, ale np. nad stołem, stolikiem kawowym czy komodą. Czyli tam, gdzie nie ma ryzyka, że zahaczymy o klosz głową.

Kupując lampę sufitową do niskich wnętrz, weźmy pod uwagę przede wszystkim funkcję, jaką ma ona pełnić w docelowym miejscu. Kierujmy się także wielkością pomieszczenia oraz indywidualnymi preferencjami w zakresie wyglądu. Decydując się na lampę sufitową wiszącą, na wszelki wypadek wybierzmy model z regulacją wysokości zawieszenia.

 

art. reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor