Dom i ogród 29 lis 2017 | Redaktor
Dobry czas na planowanie ogrodu

Za oknem coraz zimniej. Rośliny nie wyglądają już tak atrakcyjnie. Robi się szaro i miejscami pusto. Możemy ten czas wykorzystać już nie na typowe sezonowe prace ogrodnicze, ale na planowanie.

Nowe nasadzenia przeważnie planujemy wiosną, lecz może warto właśnie teraz zastanowić się, jakie miejsca w naszym ogrodzie potrzebują renowacji lub zupełnej zmiany. Jakich roślin nam brakowało, na przykład uwzględniając porę kwitnienia?

Warto pamiętać o tym, aby nowe rośliny lub uzupełnienia dobierać w taki sposób, by o każdej porze roku jedna roślina lub jej skupina dominowała nad innymi. Wprowadza to zmienność i dynamikę w ogrodzie oraz sprawia, że w każdym miesiącu czekamy na inny krzew, który rozwinie np. piękne kwiaty, a tym samym będzie przyciągał naszą uwagę.

Inną ważną rzeczą jest wprowadzenie elementów stałych – w tym przypadku roślin zimozielonych, czyli przede wszystkim krzewów i drzew iglastych. Będą one może nieco monotonne, ale wprowadzą pewien ład i porządek w okresie zimowym, kiedy to byliny zupełnie zanikają, natomiast krzewy liściaste gubią liście. Pamiętajmy, że również niektóre krzewy iglaste zachowują liście na zimę. Należą do nich np. bukszpany, różaneczniki, a także rośliny okrywowe, np. barwinek.

Dobierając rośliny do ogrodu, trzeba też uwzględnić najbliższą okolicę. Spójrz, jakie krzewy mają sąsiedzi lub które z nich rosną w otwartej przestrzeni. Dzięki temu dowiesz się, jakie rośliny sprawdzą się również w Twoim ogrodzie, gdyż różne rodzaje gleby są odpowiednie dla różnych gatunków roślin. Oczywiście eksperymentowanie jest wskazane, ale bazą niech będą rośliny, które w okolicy już się sprawdziły, i które sprawdzą się również u nas.

Zima to doskonały okres, aby zawczasu pomyśleć o aranżacji ogrodu, nie tylko dobierając rośliny, ale również nawierzchnie utwardzone, a więc elementy małej architektury. Jeśli w sezonie spędzałeś dużo czasu w ogrodzie, jesteś w stanie określić, które jego strefy są bardziej atrakcyjne (na przykład pod względem nasłonecznienia). Inne mogą odznaczać się pewnego rodzaju intymnością – to właśnie tam możesz stworzyć samotnię do kontemplacji otaczającej przyrody. Warto pomyśleć o strefach, które mogą być idealne do zabawy dla naszych dzieci lub strefach przeznaczonych do uprawy własnych warzyw czy owoców.

Ważne jest, aby użytkując, a potem planując ogród, notować wszystkie jego zalety i wady tak, aby uwzględnić je przy doborze nowych elementów. Jeżeli jesteś już zdecydowany na to, jaki obszar należałoby zaaranżować lub zmienić pod względem funkcjonalnym, przemyśl dobrze, jakie materiały zostaną do tego użyte. Czerpanie inspiracji od innych jest bardzo ważne, gdyż zawęzi poszukiwania idealnego rozwiązania, ale warto również poradzić się specjalisty. Czasami nawet jedna wskazówka lub porada ukierunkuje nasz wybór lub jeszcze bardziej natchnie nas do poszukiwań nowych rozwiązań.

Wykorzystajmy okres zimowy do tego, aby przeanalizować stan naszych ogrodów; wyznaczyć sobie cele zmian na przyszły sezon i je zaplanować. Jeśli dopiero planujemy budowę domu, już na etapie wyboru projektu budynku warto skonsultować z architektem jego położenie na działce czy ekspozycje okien na stronę działki tak, aby ogród był również częścią wystroju wnętrz. Zimą można na spokojnie przygotować projekt ogrodu oraz harmonogram prac związanych z jego realizacją. Spowoduje to, że wiosną będziemy już gotowi do działania ze szczegółowym planem, który ułatwi nam zamówienie materiałów, nasadzenia oraz budowę elementów stałych w ogrodzie (np. altany). Zima to nie jest martwy okres – powinna być czasem intensywnej pracy nad planowaniem założenia lub renowacji ogrodu. l

Michalina Trempała, projektant ogrodów

w firmie NATUR Zielone Pogotowie

facebook.com/zielonepogotowiepl/

www.zielonepogotowie.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor