Dom i ogród 26 sie 2018 | Redaktor
Rozmnażanie roślin – to proste! [PORADNIK OGRODNICZY]

fot. Zielone Pogotowie

Wciąż trwające lato to najlepsza pora roku, by wzbogacić swój ogród w nowe rośliny i nowe gatunki. Nawet jeśli nie jesteś ogrodnikiem, możesz sam rozmnożyć krzewy, które ci się spodobały.

Dla miłośników natury, chcących powiększyć swoją kolekcję roślin, przygotowaliśmy kilka cennych rad i informacji.

Byliny to krzewinki charakteryzujące się dużą ilością kwiatów. Większość z rosnących w ogrodach ma już nasiona – np. łubiny, ostróżki, orliki, liliowce, cegiełki, naparstnice i wiele innych. Należy zebrać przyschłe kwiatostany, następnie wysuszyć i pozbierać nasiona. Wysiane jeszcze w połowie sierpnia, zakwitną już w przyszłym roku. Nasiona można również wysiać do doniczek lub skrzynek i rozsadzić je jesienią na miejsce stałe.

Krzewy ozdobne to rośliny wieloletnie charakteryzujące się pięknymi kwiatami lub różnobarwnymi liśćmi, takie jak hortensje, forsycje, berberysy, tawuły, hibiskusy, lawenda i wiele innych. Takie krzewy możemy również w prosty sposób ukorzenić. W tym celu należy przygotować odpowiednie miejsce. Może to być mały inspekt, czyli minitunel pokryty folią.

fot. Zielone Pogotowie

W środku, w zależności od tego, jakie rośliny chcemy rozmnażać, przygotowujemy podłoże. Może to być czysty piasek (np. do krzewuszki, forsycji, milinu, wisterii) lub mieszanina piasku z torfem (np. do hortensji, lawendy, budlei). Aby przygotować sadzonki pobieramy zdrowe, jednoroczne pędy. Dzielimy je na kawałki – odcinki ok. 8–10 cm – i  wsadzamy do wcześniej przygotowanego podłoża, a następnie przykrywamy wspomnianym inspektem. Aby uzyskać lepszy efekt ukorzeniania, można je dodatkowo zamoczyć w ukorzeniaczu.

fot. Zielone Pogotowie

Sadzonki należy często zraszać i podlewać według ich potrzeb, tak aby nie „przedobrzyć” – mogą nam zgnić od nadmiaru wody. Nie można też wystawiać ich na silne słońce, aby się z kolei nie sparzyły. Najlepiej, jeśli inspekt stoi w miejscu zacienionym, gdzie od czasu do czasu możemy wietrzyć nowe rośliny. Okres, w jakim sadzonki powinny wypuścić korzonki, to od 3 do 8 tygodni.

W ten sposób możemy samodzielnie rozmnożyć swoje ulubione krzewy, co wiąże się z dużą satysfakcją. Jest ryzyko, że część sadzonek się nie przyjmie, dlatego na wszelki wypadek zróbmy ich więcej. Nadmiarem możemy się później podzielić z sąsiadami lub rodziną, co będzie miłym prezentem. Warto wymieniać się gatunkami, aby stale wzbogacać swój ogród – wpłynie to nie tylko na jego wygląd, ale i na nasze relacje z sąsiadami i najbliższymi. l

Grzegorz Majda, NATUR Zielone Pogotowie

zielonepogotowie.wordpress.com

facebook.com/zielonepogotowiepl/

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor