Dom i ogród 26 gru 2017 | Redaktor
W zimowym ogrodzie: ostrokrzew i ognik. Nasz ekspert radzi

Krzewem, który pięknie ozdobi nasze ogrody i zieleńce późną jesienią i zimą, jest ognik

Kiedy większość roślin liściastych gubi liście, przypominamy sobie o zimozielonych krzewach ozdobnych. To dzięki nim ogród nawet o tej porze roku wygląda atrakcyjnie, a wykonane z nich ozdoby pięknie prezentują się na święta.

Okres zimowy upływa nam pod znakiem tęsknoty za pięknie zielonymi gałązkami drzew i krzewów. By móc to pragnienie zieleni częściowo zaspokoić, chciałbym zachęcić do uprawy kilku gatunków roślin liściastych zimozielonych.
Pierwszą z nich jest ostrokrzew. Piękne, dość duże zimozielone liście to cecha, która go wyróżnia. Do tego mnogość odmian, a co za tym idzie – barw liści i owoców, stawia ostrokrzew w czołówce zimozielonych roślin liściastych w ogrodzie. To wyjątkowa roślina: bez gałęzi, na których nie byłoby liści. Dzięki temu krzew może znaleźć wiele zastosowań (zarówno przy kompozycjach rabatowych, jak i przy wykonywaniu ozdób, np. bukietów, wianków czy innych dekoracji, w tym świątecznych). Piękne, różnokolorowe owoce tego krzewu są jego dodatkową ozdobą, niespotykaną u innych drzew czy krzewów.
Innym krzewem, który pięknie ozdobi nasze ogrody i zieleńce późną jesienią i zimą, jest ognik. Jego piękne, drobne liście oraz silnie rozkrzewione gałązki z ogromną liczbą różnokolorowych kwiatów, widać już z odległości paruset metrów. Przejść obok tego krzewu i go nie zauważyć, np. w grudniu, jest rzeczą niemożliwą. Jego liczne owoce zwabią wiele pięknych, kolorowych ptaków, które migrują przez nasz kraj, a których nie możemy podziwiać o innych porach roku. Gałązka ognika wstawiona do bukietu potrafi przetrwać kilka miesięcy (zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz). Wystarczy w skrzyneczki po kwiatach jednorocznych (np. pelargoniach) nawtykać dużo gałązek zimozielonych z owocami w kolorze żółtym, pomarańczowym czy czerwonym, a okaże się, że będą one wyglądały równie dekoracyjnie jak kwiaty latem. Prosta ozdoba, którą możemy pobrać z własnego ogródka.
Innym wiecznie zielonym krzewem jest dobrze znany bukszpan. Ten szybciej lub wolniej rosnący krzew znalazł wiele wdzięcznych zastosowań. Można ciąć go w przeróżne figury, które będą atrakcyjnie wyglądały przez cały rok. Może być zastosowany również jako roślina na formowany niski żywopłot, idealny do klasycznych rozwiązań. Oprócz tego doskonale sprawdza się jako krzew do donic ustawionych w reprezentacyjnych miejscach w ogrodzie, przy wejściach czy na placach. Warto mieć chociaż jeden krzew tej rośliny, aby wczesną wiosną wykorzystać jego gałązki do przyozdobienia święconek wielkanocnych. Bukszpan ma wiele różnych odmian; o różnych kolorach liści, o większej lub mniejszej sile wzrostu i gęstości. To wszystko powoduje, że ma moc różnych zastosowań i świetnie wygląda przez cały rok.
Rośliny zimozielone wiosną czy latem mogą być słabo zauważalne w naszych ogrodach, lecz zimą to właśnie one są ich ozdobą. Dzięki swoim liściom i owocom staną się zimowymi perełkami i sprawią, że zima będzie mniej straszna, a czekanie na ciepłe dni – nie tak uciążliwe. l

Grzegorz Majda
NATUR Zielone Pogotowie
facebook.com/zielonepogotowiepl/
www.zielonepogotowie.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor