Film 6 mar 2017 | Redaktor
Stypendium za scenariusz filmu o Bydgoszczy

Kadr z filmu "Bydgoszcz od świtu do zmierzchu"

Autorzy scenariuszy filmów dziejących się w Bydgoszczy, mogą liczyć na trzymiesięczne stypendium w ramach programu Bydgoska Tożsamość Filmowa, realizowanego w Miejskim Centrum Kultury.

Pomysłodawcy uruchomienia programu, Arkadiuszowi Hapce z MCK, przyświecała idea nakręcenia filmu fabularnego, którego akcja naprawdę dzieje się w Bydgoszczy. Miasto nie miało dotąd szczęścia do takich produkcji. Mimo wielkich tradycji filmowych – przed wojną działały tu 3 wytwórnie filmowe i 21 kin (!) – de facto Bydgoszcz „zagrała” w dwóch dokumentach i 3 fabułach.

Dla programu udało się pozyskać partnerstwo ważnego ośrodka filmowego Szkoły Wajdy , której wykładowcy zostaną tutorami scenarzystów, którzy zwyciężą w obu etapach konkursu BTF’2017.

Największym sukcesem poprzednich edycji BTF (wraz z Bydgoską Kroniką Filmową) była realizacja filmu dokumentalnego opowiadającego o jednym dniu z życia miasta „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu”. Film pokazano na festiwalach Dwa Brzegi, Planet Doc, Krakowskim Festiwalu Filmowym, a na toruńskim Tofifest otrzymał on główną nagrodę konkursu „Lokalizacje” – Złotego Anioła. BTF wsparła także produkcję kilku filmów, z których największy odniósł „Koniec świata” Moniki Pawluczuk, który znalazł się na szerokiej liście nominowanych do Oscara, zdobył wiele nagród, oraz zgarnął Złotego Anioła Tofifest.

W tym roku w zamyśle organizatorów programu jest rozpoczęcie budowy bazy scenariuszy do filmów z Bydgoszczą w tle.

W ramach BTF’ 2017 przewidziano dla uczestników programu stypendialnego warsztaty i wykłady (prowadzone przez Wojciecha Marczewskiego i Agnieszkę Holland).

Konkurs na scenariusz filmowy podzielony został na dwa etapy. W pierwszym rozdane zostaną cztery trzymiesięczne stypendia ufundowane przez MCK w wysokości 5000 zł. Stypendysta otrzymuje też prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy (maj/czerwiec 2017). Do tego etapu przyjmowane są zarysy scenariuszy filmowych (tzw. nowele filmowe) oparte o tematykę bydgoską, o objętości od 7 do 15 stron. Etap zakończy się 25 czerwca.

Podczas drugiego etapu programu BTF rozdane zostaną dwa stypendia w wysokości 10 000 zł, ufundowane przez MCK. W tym etapie stypendysta także otrzymuje prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem w Bydgoszczy. Do konkursu w II etapie należy składać oparte o tematykę bydgoską scenariusze w formie pełnego tekstu – tzw. „pierwszego draftu”. Etap zakończy się 17 października.

Zwycięzcę całego programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2017 (łącznie z obu etapów) poznamy 17 listopada.

Szczegółowe informacje, regulamin oraz kartę zgłoszeniową do udziału w programie można znaleźć na stronie internetowej Miejskiego Centrum Kultury.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor