Finanse 7 cze 2023 | Redaktor
Błędy we wnioskach o 500 plus mogą opóźnić wypłatę świadczenia [KOMUNIKAT ZUS]

fot. ilustracyjna, Freepik

Chociaż rodzice już nie pierwszy raz wnioskują o świadczenie wychowawcze 500 plus, to jednak nadal popełniają błędy. Niepoprawnie wypełniony wniosek trzeba zweryfikować, wyjaśnić, co znaczenie wydłuża czas załatwienia sprawy i może opóźnić wypłatę świadczenia. 

Już od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpoczął  się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. Pierwsze wypłaty ruszyły już w czerwcu i trafią do osób, które do końca kwietnia złożyły prawidłowy i kompletny wniosek. Zdarzają się niestety sytuacje, że z powodu błędów pojawiających się we wnioskach wypłata świadczenia może się opóźnić.

Najczęstsze błędy

– Najczęściej pojawiającym się błędem jest złożenie dwóch  wniosków przez obojga  rodziców na to samo dziecko. Warto przypomnieć, że świadczenie otrzyma tylko jeden z nich. Jeśli rodzice mieszkają razem i wychowuje dziecko wspólnie, wówczas 500 plus otrzyma ten rodzic, który złożył wniosek jako pierwszy. A jeśli rodzice nie mieszkają razem, to świadczenie przysługuje  temu, z którym zamieszkuje dziecko. Rodzinne świadczenie wychowawcze może przysługiwać obojgu rodzicom tylko w jednej sytuacji – gdy sprawują nad dzieckiem opiekę naprzemienną. Wówczas środki dzielone są na dwie równie części i każdy z nich otrzyma po 250 zł – wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Kolejnymi, często popełnianym  błędami we wnioskach o 500 plus są literówki. Zdarza się, że opiekun nieprawidłowo wpisze numer PESEL dziecka, czy poda błędny numer rachunku bankowego.

Zanim wyślesz-przeczytaj

- Pomyłek co prawda jest mniej niż w ubiegłym roku, ale niestety wciąż się zdarzają,  co wydłuża załatwienie sprawy. Dlatego warto przed wysłaniem dokumentu sprawdzić wszystkie dane. Poprawnie złożony formularz gwarantuje szybką wypłatę świadczenia - dodaje Katarzyna Krupicka

Jak złożyć wniosek o 500 plus?

Przypominamy, że wnioski można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tylko elektronicznie, m.in.: za pośrednictwem aplikacji mZUS, Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Emp@tia. Środki z programu są wypłacane bezgotówkowo na wskazany numer rachunku bankowego.

- Dla osób, które złożyły wniosek o 500 plus jeszcze w maju terminy wypłaty nie powinny się zmienić. Inaczej może być w przypadku rodziców, którzy wniosek wyślą w czerwcu lub w lipcu. ZUS będzie dla nich wyznaczał najbliższe, możliwe terminy wypłat, które nie zawsze mogą się pokrywać z obecnymi datami przelewów – wyjaśnia rzeczniczka.

ZUS zajmuje się wypłatą 500 plus od początku 2022 roku. W ubiegłym roku rodzice i opiekunowie złożyli na poprzedni okres świadczeniowy 5 mln wniosków dotyczących 7,4 mln dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło 260 tys. wniosków na 380 tys. dzieci.

 

 

Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego w zastępie Krystyny Michałek, regionalnego rzecznika prasowego ZUS województwa kujawsko – pomorskiego

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor