Blisko milion emerytów i rencistów korzysta już z mLegitymacji ZUS

fot. nadesłane
Coraz więcej świadczeniobiorców Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wybiera wygodę i cyfrowe rozwiązania. Od stycznia 2023 roku emeryci i renciści mogą posługiwać się elektroniczną wersją legitymacji – tzw. mLegitymacją ZUS – dostępną w aplikacji mObywatel. Do tej pory skorzystało z niej już blisko milion osób.
Inne z kategorii
ZUS gotowy do wypłaty trzynastek. Pierwsze przelewy już 1 kwietnia
Nie przegap terminu! Złóż wniosek o rentę wdowią do końca lipca
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie wystawia mLegitymacje wszystkim osobom, które nabywają prawo do emerytury, renty lub nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego
— informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. Tradycyjna, plastikowa karta nadal pozostaje dostępna, jednak wyłącznie na wniosek – należy w tym celu wypełnić formularz ERL.
Co ważne, elektroniczna legitymacja może być przyznana również osobom, które już posiadają plastikową wersję dokumentu. Oba warianty zachowują ważność i można z nich korzystać zamiennie.
mLegitymacja, podobnie jak tradycyjna karta, potwierdza status emeryta lub rencisty i uprawnia do korzystania z ulg i zniżek, np. na bilety komunikacji miejskiej czy kolejowej.
Jak aktywować mLegitymację?
Aby skorzystać z elektronicznej legitymacji, wystarczy zainstalować bezpłatną aplikację mObywatel, dostępną w sklepach Google Play i App Store. Po zalogowaniu się do aplikacji i potwierdzeniu tożsamości (np. za pomocą dowodu osobistego), należy wybrać opcję „Dodaj dokument” i wskazać legitymację emeryta-rencisty z listy dostępnych dokumentów.
ZUS przypomina, że z mLegitymacji mogą korzystać również niepełnoletni pobierający rentę rodzinną – pod warunkiem ukończenia 13. roku życia, posiadania dowodu osobistego oraz profilu zaufanego.
Coraz większe zainteresowanie
Z danych ZUS wynika, że liczba użytkowników mLegitymacji systematycznie rośnie. W 2023 roku dokument w wersji elektronicznej pobrało 611 tysięcy osób, w 2024 roku – 317,5 tysiąca, a tylko do marca 2025 roku – już 58,3 tysiąca emerytów i rencistów.
Źródło: ZUS