Bydgoszcz: kto może ubezpieczyć auto krótkoterminowo? [REKLAMA]
fot. nadesłane
Krótkoterminowe ubezpieczenie OC to specyficzny rodzaj polisy, który obowiązuje w ściśle określonych przypadkach. Dotyczy między innymi właścicieli aut zabytkowych, maszyn rolniczych i samochodów wykorzystywanych do jazdy testowej. Ubezpieczenie to zawierane jest na 30 dni albo na 3 miesiące – po tym czasie wygasa. W jakich przypadkach można zawrzeć taką umowę? Wyjaśniamy.
Inne z kategorii
Jesteś studentem i pobierasz rentę rodzinną z ZUS? O tym lepiej pamiętaj
Dziecko od września w żłobku? O tym warto pamiętać
Czym charakteryzuje się ubezpieczenie krótkoterminowe?
OC krótkoterminowe zawiera taką samą ochronę jak klasyczna polisa, natomiast zawierane jest na okres krótszy niż normalne OC, które opłaca się na rok. Krótkoterminową umowę podpisuje się z ubezpieczycielem na 30 dni albo na 3 miesiące – po tym czasie wygasa. Ten typ polisy obejmuje różne zdarzenia drogowe, które powstały zarówno na terenie Polski, jak i na terytorium państw, których biura narodowe są sygnatariuszami Porozumienia Wielostronnego.
Klasyczna polisa całoroczna przedłuża się automatycznie, dlatego nawet jeśli zapomnisz zgłosić się do ubezpieczyciela po roku – nie zostajesz bez ochrony. Krótkoterminowe OC natomiast wygasa, a ochrona przestaje obowiązywać po określonym czasie. Trzeba o tym pamiętać, gdyż OC jest w Polsce obowiązkowe, a za jego brak grożą wysokie kary. Ile wynoszą w 2023 roku? W razie nieopłacenia OC, właściciele aut osobowych muszą liczyć się z następującymi kosztami:
- w okresie od stycznia do czerwca brak ubezpieczenia do 3 dni kosztuje 1400 złotych, od 4 do 14 dni 3490 złotych, a powyżej 14 dni – 6980 złotych
- w drugiej połowie roku ceny te wzrosną – brak ubezpieczenia do 3 dni będzie kosztował 1440 złotych, od 4 do 14 dni 3600 złotych, a powyżej 14 dni 7200 złotych.
Kto może skorzystać z polisy krótkoterminowej?
Ubezpieczenie krótkoterminowe dotyczy ściśle określonych przypadków i nie każdy kierowca może z takiej opcji skorzystać. Jakie pojazdy można w ten sposób ubezpieczyć?
- Pojazdy zarejestrowane czasowo – gdy właściciel planuje wywóz pojazdu za granicę, przejazd pojazdem z miejsca zakupu (z zagranicy) na teren Polski albo przejazd pojazdem do stacji kontroli w celu wykonania jego naprawy lub badania technicznego. OC w takiej sytuacji można kupić na 30 dni i jednorazowo przedłużyć o kolejne 14 dni.
- Pojazdy sprowadzone z zagranicy – ubezpieczeniem krótkoterminowym mogą zostać objęte pojazdy kupione poza Unią Europejską albo auta używane kupione zagranicą. W takiej sytuacji polisę krótkoterminową kupuje się jednorazowo – następne ubezpieczenie musi być już całoroczne.
- Pojazdy wolnobieżne, takie jak maszyny rolnicze, maszyny leśne oraz maszyny budowlane – OC w tej sytuacji należy kupić na okres nie krótszy niż 3 miesiące.
- Pojazdy sprzedawane w komisach – właściciele komisów mogą wykupić OC na okres nie krótszy niż 30 dni, dzięki czemu spełniają ustawowy obowiązek ubezpieczenia samochodu (w Polsce każde auto musi mieć OC). Jest to bardzo opłacalne, gdyż nie wydają pieniędzy na całoroczną ochronę kilkudziesięciu aut, które mają w sprzedaży.
- Pojazdy zabytkowe i historyczne, czyli takie, które mają co najmniej 40 lat albo lat 25 i zostały uznane za unikatowe albo mające szczególne znaczenie dla historii motoryzacji. Właściciele takich aut mogą kupować OC krótkoterminowe niezliczoną ilość razy.
- Pojazdy wykorzystywane do jazd testowych – krótkoterminowe ubezpieczenie OC dla tego typu aut jest sprzedawane na okres ważności profesjonalnego dowodu rejestracyjnego, nie krótszy jednak niż 30 dni.
Czy ubezpieczenie krótkoterminowe się opłaca?
W niektórych przypadkach ubezpieczenie samochodu na okres krótszy niż rok jest bardzo opłacalne. OC na miesiąc jest znacznie tańsze niż polisa całoroczna, której koszt wynosi minimum kilkaset złotych. Jak kształtują się ceny ubezpieczeń na 30 dni? Wszystko zależy od ubezpieczyciela, który najczęściej wylicza składkę indywidualnie dla każdego klienta. Niektóre firmy mają stały cennik, który zależy od rodzaju pojazdu. Miesięczna polisa nie jest droga – z reguły kwoty te wahają się w zakresie od kilkudziesięciu złotych do około 100. Dokładną stawkę ustalisz, kontaktując się z przedstawicielem towarzystwa ubezpieczeniowego.
Krótkoterminowe ubezpieczenia nie obejmują nieobowiązkowych polis takich jak autocasco czy NNW, natomiast niektóre firmy proponują miesięczne assistance. Warto rozważyć taką opcję, jeśli wybierasz się samochodem na przykład w dłuższą podróż.
Gdzie znaleźć niedrogie ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie krótkoterminowe wygasa po zakończeniu umowy na 30 dni albo 3 miesiące, a ubezpieczyciel nie ma obowiązku kontaktować się w właścicielem i proponować kolejnej umowy. Jeśli więc posiadacz auta zapomni podpisać kolejna umowę, naraża się na wysoką karę. Żeby jej uniknąć, warto zawczasu zorientować się, jaka polisa OC będzie korzystna. OC zawsze obejmuje taki sam zakres ochrony, dlatego najlepiej jest kierować się po prostu jak najniższą ceną. Najwygodniej jest poszukać ofert przez internet, korzystając z porównywarek. Narzędzia te gromadzą oferty najpopularniejszych firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu bez wychodzenia z domu wyszukujesz najbardziej odpowiadającą ci ofertę!
Artykuł reklamowy