Finanse 10 lip 2020 | Redaktor
Jak rozliczyć swój PIT on-line?

Dla każdego pracownika okres kwietniowy jest niezwykle istotny, ponieważ do końca kwietnia mamy obowiązek rozliczyć się z fiskusem. Możemy w większości przypadków liczyć na zwrot podatku, który zasili nasz domowy budżet. Nasz pracodawca dostarcza nam PIT-11, który stanowi podstawę do dalszych rozliczeń. Zwykle chcemy to zrobić szybko i sprawnie. Okazuje się, że możliwe jest wypełnienie naszego obowiązku podatkowego, nawet nie wychodząc z domu. Wystarczy posiadać komputer z dostępem do Internetu, a także wiedzę na temat programów, które pomogą nam rozliczyć PIT online.

Najważniejszy dla nas - PIT-37

To, że od pracodawcy dostajemy PIT-11, jest tylko podstawą, do tego by odpowiednio rozliczyć się z fiskusem. Jednak dla nas, jako pracowników, najważniejszy jest PIT-37. Tego rodzaju deklarację podatkową musi wypełnić każdy zleceniobiorca, emeryt czy rencista, za którego składki są regulowane przez płatnika. Zwykle pobierało się go w Urzędzie Skarbowym i ten, kto dysponował odpowiednią wiedzą, mógł wypełnić PIT-37 samodzielnie, jednak w większości przypadków korzystaliśmy z pomocy księgowego. Na szczęście czasy te już dawno minęły. Obecnie nawet nie posiadając specjalistycznej wiedzy z zakresu księgowości, możemy rozliczyć się przy pomocy odpowiednich programów online. Jednym z popularniejszych programów, z którego korzystają tysiące podatników, jest program e-pity. Szybko i bezboleśnie przeprowadzi nas przez zawiłość deklaracji podatkowej.

Rozliczenie PIT online

Jak już zostało wspomniane, dzięki odpowiedniemu programowi, rozliczymy się z fiskusem z naszego domowego zacisza. Program e.pit to rewolucyjna platforma, do pobrania na nasz komputer, która sprawia, że rozliczenie PIT nigdy nie było łatwiejsze. Po pobraniu i zalogowaniu się, możemy śmiało uzupełnić swój PIT-37 danymi, które mamy do dyspozycji na picie przesłanym przez pracodawcę. Dodatkowo dopisujemy numer konta bankowego, który jest konieczny w przypadku zwrotu podatku, a także wybieramy przysługujące nam ulgi, np. ulgę na dzieci. Zweryfikujmy jeszcze raz wprowadzone dane, by mieć pewność co do ich poprawności. Nie musimy jednak się obawiać, bo sam program dodatkowo weryfikuje wszystkie wprowadzone dane. Jeśli wszystko się zgadza, wystarczy zatwierdzić i wysłać uzupełnioną deklarację. Program e-pity umożliwia wysyłkę dokumentów do systemu e-Deklaracje.gov.pl. 

Skąd wiem, czy mój PIT-37 został dostarczony?

To pytanie może zadawać sobie wiele osób, które decyduje się na rozliczenie PIT-u online. Jest to całkowicie zrozumiałe, termin składania deklaracji podatkowej jest niezmienny, a jej niezłożenie skutkuje pewnymi konsekwencjami. Z drugiej strony, możemy nie mieć pełnego zaufania do procesów internetowych, dlatego narastają w nas wątpliwości, czy PIT rzeczywiście trafi do właściwego urzędu skarbowego. Otóż korzystając z wcześniej wspomnianego programu, możemy być całkowicie spokojni. Gdy nasze uzupełnione zeznanie podatkowe dotrze do właściwego dla nas urzędu skarbowego, otrzymamy powiadomienie. Będzie ono wysłane mailowo, a w odpowiedzi zwrotnej otrzymamy tzw. UPO. Jest to nic innego jak Urzędowe Poświadczenie Odbioru, że Twój e-pit dotarł na właściwe miejsce. Będzie to niepodważalny dowód, że deklaracja podatkowa została dostarczona i przyjęta. Warto jednak zachować tego rodzaju poświadczenie. W przypadku, gdy pojawią się jakieś niejasności i nieporozumienia odnośnie do terminu złożenia deklaracji, na naszej skrzynce mailowej będziemy mieć dowód, który powinien rozwiać wszelkie wątpliwości.

Na jakim etapie jest moja deklaracja i kiedy otrzymam zwrot?

To normalne, że z niecierpliwością oczekujemy na zwrot podatku. Na szczęście e-pity dają nam możliwość śledzenia kolejnych etapów, przez które przechodzi nasz PIT-37. Uzyskamy także informacje na temat tego, kiedy możemy spodziewać się upragnionego zwrotu. Jakich informacji możemy się spodziewać?. Z programu dowiemy się, czy:

- nasz rozliczony PIT dotarł już do urzędu skarbowego

- kiedy możemy spodziewać się zwrotu.

W przypadku ostatniego podpunktu, warto wiedzieć, że zwrot uzyskamy szybciej, jeśli podamy odpowiedni numer konta bankowego. Pamiętajmy też, że fiskus ma określony czas na zwrot podatku. Im szybciej złożymy wniosek - do 30 kwietnia, tym lepiej, wówczas pieniądze powinniśmy otrzymać w przeciągu 45 dni roboczych od daty jego złożenia. Warto wiedzieć, że czas ten dotyczy tylko PIT-ów rozliczanych online. W przypadku wersji papierowych, okres oczekiwania wydłuży się nawet do trzech miesięcy.

Reklama

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor