Finanse 13 lut 2023 | Redaktor
Pożyczka dla prokuratora? W Bydgoszczy istnieje taka możliwość [REKLAMA]

fot. nadesłane

Urzędnicy państwowi mogą korzystać z licznych przywilejów. Wśród nich znajdują się prokuratorzy, którzy poza własnym system emerytalnym funkcjonującym poza ZUS-em przeznaczonym dla reszty obywateli, mogą też ubiegać się o wsparcie finansowe. Dotyczy to specjalnych pożyczek przynależnych oskarżycielom z Bydgoszczy i wszystkich innych miejscowości w Polsce.

Przeznaczenie pożyczek dla prokuratorów

Pełniąc funkcję prokuratora, można starać się o finansowaną z publicznych środków pożyczkę, której przeznaczeniem są cele mieszkaniowe, takie jak:

  • nabycie nieruchomości,
  • budowa domu,
  • remont,
  • rozbudowa lokalu,
  • zakup wyposażenia mieszkania.

Pozyskane w ramach pożyczki pieniądze prokuratorzy mogą spożytkować np. na wniesienie wkładu własnego do kredytu hipotecznego, kupno mebli, wpłatę kaucji za mieszkanie, a nawet spłatę zobowiązania wobec banku z tytułu rat hipotecznych. Oskarżyciele z Bydgoszczy i innych miast oraz regionach Polski mogą starać się o pożyczki na raty rozłożone na okres maksymalnie 25 lat.

Warunki pożyczek dla prokuratorów

Co ważne, pożyczki nie są udzielane jednak bezwarunkowo – aby otrzymać wsparcie, trzeba spełnić określone kryteria. Jakie? Jedno z nich mówi o tym, że wsparcie finansowe nie może opiewać na 100% planowanych wydatków – co najmniej 10% potrzeb inwestycyjnych należy zaspokoić pieniędzmi pochodzącymi z innego źródła. Innym warunkiem koniecznym do uzyskania pożyczki jest niekorzystanie z pomocy finansowej w ciągu 5 lat poprzedzających złożenie wniosku.

Aby otrzymać wsparcie, konieczne jest złożenie wniosku do Prokuratora Generalnego, odpowiedniego prokuratora apelacyjnego albo Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Powinien on obejmować wszelkie niezbędne dane na temat zarówno przeznaczenia środków, o które się wnioskuje, jak i indywidualnej sytuacji materialnej oraz rodzinnej danego prokuratora. Co istotne, wnioski podlegają analizie wyłącznie dwa razy w roku – w kwietniu i październiku. Każdy z nich jest sprawdzany indywidualnie i może zostać zaakceptowany lub odrzucony – nie ma gwarancji pozytywnej decyzji.

Rosnące koszty pożyczek dla prokuratorów

Warunkiem uzyskania świadczenia jest także ustanowienie odpowiedniego zabezpieczenia. Może mieć ono formę:

  • hipoteki,
  • poręczenia majątkowego,
  • innego środka dopuszczalnego przepisami prawa w tym zakresie.

Skoro cały czas mówimy o pożyczce, można się domyślać, że jest ona objęta opłatami. W jakiej wysokości? Nie została ona z góry określona, ponieważ zależy od aktualnego poziomu inflacji wskazanego w bieżącej ustawie budżetowej przyjętej przez Sejm. O ile więc do 2021 r. pożyczki prokuratorskie były udzielane na bardzo korzystnych warunkach, bo wskaźnik wzrostu cen oscylował na niskim poziomie, o tyle obecnie sytuacja uległa zmianie. Rosnąca inflacja sprawiła, że środki przeznaczone dla oskarżycieli podlegają oprocentowaniu w wysokości znacznie ponad 10%. A to znaczy, że warunki są często mniej korzystne niż standardowo dostępne na wolnym rynku kredytów i pożyczek hipotecznych. Widzą to sami prokuratorzy, dlatego reprezentujący ich interesy związek zawodowy podnosi tę kwestię.

W związku z przepisami uzależniającymi oprocentowanie pożyczek prokuratorskich od wskaźnika inflacji wskazanego w ustawie budżetowej prokuratorzy postulują o wprowadzenie zmian w prawie w tym zakresie. W ich ocenie, powinno się je zmodyfikować w taki sposób, aby niezależnie od wzrostu cen w gospodarce narodowej oprocentowanie kształtowało się w granicach ok. 2-3%. Czy tak się stanie? Czas pokaże.

 

artykuł reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor