Finanse 3 lis 2022 | Redaktor
Praca: Bydgoszcz. Na co się przygotować poszukując tu zatrudnienia? [REKLAMA]

fot. nadesłane

Temat rynku pracy w Bydgoszczy wysyła niezwykle optymistyczne sygnały do wszystkich osób poszukujących tu zatrudnienia. Według danych powiatowego urzędu pracy, stopa bezrobocia w 2022 roku wyniosła tu zaledwie 2,1%, nie tylko przebijając inne miejscowości w województwie kujawsko-pomorskim, ale i dwukrotnie przewyższając ogólnopolską średnią.

Przy tak niskim poziomie bezrobocia, śmiało możemy powiedzieć, że bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Bydgoszcz będzie w stanie spełnić Twoje oczekiwania. Jakie wymagania postawią przedsiębiorcy przed kandydatami i jakie warunki zaoferują? Kto najłatwiej znajdzie zatrudnienie w Bydgoszczy? Gdzie najlepiej szukać dobrze płatnych ofert? Na te i inne pytania, odpowiadamy w niniejszym artykule.
 
Sytuacja na bydgoskim rynku pracy - analiza

Jak już wspomnieliśmy wyżej, na przestrzeni ostatnich lat, mieszkańcy Bydgoszczy zyskali spore powody do dumy, a przykład z miasta może brać całe województwo kujawsko-pomorskie - praca czeka tu bowiem na każdego, niezależnie od jego wykształcenia czy preferowanego zajęcia. Średnie wynagrodzenie na terenie miasta nie odbiega od krajowych norm, choć oczywiście zależne jest od określonej oferty pracy.

Barometr zawodów zasadniczo nie wskazuje żadnych profesji nadwyżkowych, w przypadku wielu zawodów słusznie informując o deficytach. Lokalny rynek pracy faworyzuje te sektory, które rozwijają się najdynamiczniej w całej Polsce - przede wszystkim branżę transportową i budowlaną. Pracę bez trudu znajdzie tu kierowca (szczególnie międzynarodowy), magazynier, pracownik fizyczny, murarz, tynkarz czy zbrojarz.


Pracowników poszukuje także sektor handlowo-usługowy, nie pominąwszy gastronomii. Chodzi tu przede wszystkim o posadę kasjera-sprzedawcy, kelnera czy kucharza. Co ciekawe, pracę znajdą tu również bibliotekarze, zwykle nie pojawiający się zbyt często w danych GUS. Specjalista ds. marketingu czy wszelkiego rodzaju eksperci z branży IT, również nie powinni bać się o dostępność etatów.


Słowem podsumowania powiedzieć można, że bez względu na to jaka interesuje Cię praca, Bydgoszcz będzie w stanie szybko Ci ją zapewnić, oferując ponadto atrakcyjne warunki. Musisz jedynie wiedzieć, w jaki sposób szukać posady najefektywniej i zadbać o dobre przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej - wówczas rekrutacja będzie tylko formalnością.


Bydgoszcz - praca dla studentów i emerytów

O pracę w Bydgoszczy bez trudu mogą starać się zarówno starsi z mieszkańców, jak i ci, który dopiero wkraczają na rynek. Pracodawcy w regionie kierują swoje oferty pracy tak do emerytów, jak i studentów, dopasowując pełniony przez nich zakres obowiązków do naturalnych realiów.
I tak na przykład, student może nająć się do pracy w restauracji fast-food, jako kurier miejski, kasjer-sprzedawca, czy roznosiciel ulotek. Z kolei emeryt rencista, najczęściej wybierze pełnienie funkcji stróża czy ochroniarza.


Umowa o pracę niestety w obu przypadkach stanowi rzadkość, z uwagi na traktowanie powyższych zajęć jako formę pracy dodatkowej, pomijając zapisy Kodeksu Pracy. Szczęśliwie można zauważyć zmieniające się tendencje, gdzie umowa zlecenie coraz częściej odchodzi do lamusa, a umowa o pracę stanowi branżowy standard w coraz większej ilości sektorów.

 

Bydgoszcz - praca zdalna. Jakie są perspektywy?

Podjęcie zdalnej pracy w Bydgoszczy również nie powinno stanowić problemu, szczególnie wówczas, gdy mówimy o branży IT czy szeroko pojętym marketingu. Dla kogo w szczególności jest praca zdalna? Młodszy specjalista ds. SEO, programista, grafik czy copywriter to kluczowe tytuły, które pojawiają się w bydgoskich ofertach pracy.
Warto także zauważyć, że coraz więcej lokalnych przedsiębiorców docenia zalety, jakie daje zdalna praca. Bydgoszcz w ostatnich latach coraz częściej przechodzi w tryb home office, ku uciesze wielu pracowników.


Czego wymaga pracodawca od kandydata?

Wymagania stawiane kandydatom w dużej mierze zależne są od rodzaju wykonywanej przez nich pracy, choć można wyróżnić kilka uniwersalnych czynników, dzięki którym rekrutacja na każde stanowisko będzie dużo prostsza. Doświadczenie na podobnym stanowisku jest zaletą, która jako pierwsza rzuca się w oczy rekruterów. Warto również posiadać prawo jazdy kat. B, znać język angielski i posiadać zdolność do choćby podstawowej obsługi komputera. Równie istotne w wielu przypadkach może okazać się wykształcenie poszukującego zatrudnienia - w cenie są nie tylko studia podyplomowe, ale też rozmaite kursy i szkolenia, wzmacniające aktualne kompetencje kandydata.


Jeżeli opis stanowiska zakłada wszelkiej maści obsługę klientów, oscylując wokół sprzedaży usług i produktów firmy, wówczas budowanie relacji z klientami, przygotowywanie oferty, bieżące rozwiązywanie problemów czy raportowanie sukcesów będzie niezbędne. Pracodawca ma prawo oczekiwać od kandydatów na to stanowisko odporności na stres, kultury osobistej, komunikatywności i kreatywności. Pracownik fizyczny z kolei, jak sama nazwa wskazuje, powinien wykazywać się nienaganną tężyzną fizyczną i dobrym zdrowiem.


Praca - Bydgoszcz. Benefity dla zatrudnionych

Dbanie o wizerunek i utrzymywanie dobrych relacji z pracownikiem - tak obecnym, jak i przyszłym - to coś, co niezbędne jest dla wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od branży. Pracownicy mają wobec przedsiębiorców bardzo konkretne oczekiwania; umowa o pracę i godna zapłata za poświęcony czas i umiejętności, to tylko wierzchołek góry lodowej.


Zatrudnieni w Bydgoszczy pracownicy mogą liczyć na szereg rozmaitych benefitów pozapłacowych, w skład których wejdzie karta MultiSport, prywatna opieka medyczna, czy paczki świąteczne. Co więcej, liczyć można na przejrzystą ścieżkę kariery i przeprowadzanie przez pracodawcę rozmaitych szkoleń i kursów, poszerzających kompetencje pracowników. Zapewnienie właściwej atmosfery w miejscu pracy również stanowi priorytet w przeważającej większości bydgoskich firm.


Gdzie najlepiej szukać pracy w Bydgoszczy?

Do swojej dyspozycji masz co najmniej trzy opcje, dzięki którym bez trudu zdobędziesz pożądane zatrudnienie. Nie da się jednak ukryć, że wyłącznie pierwsza z nich zapewni Ci maksymalną efektywność podejmowanych działań, przy odrobinie szczęścia pozwalając na podpisanie umowy już jutro!


Internetowe portale ogłoszeniowe

Preferowaną przez przedsiębiorców metodą, jest umieszczanie ofert pracy na rozmaitych portalach ogłoszeniowych, dzięki czemu mogą oni przyspieszyć proces rekrutacji nawet o kilka tygodni, bez przeszkód weryfikując dziesiątki aplikacji dziennie, kontaktując się z wybranymi kandydatami. Osoby poszukujące zatrudnienia z kolei, po wpisaniu w wyszukiwarkę odpowiedniej frazy (choćby zwykłe "praca Bydgoszcz"), będą mogły przejrzeć nawet setki anonsów dopasowanych do ich wymagań i kwalifikacji.


Jednym z wiodących portali tego rodzaju w Polsce jest GoWork, któremu zaufały już miliony internatów. Jeżeli zależy Ci na jak najszybszym podjęciu zatrudnienia, to najlepiej zrobisz, gdy przejrzysz najnowsze oferty pracy w Bydgoszczy, a być może jeszcze dziś uda Ci się zdobyć wymarzoną posadę!


Kontakt osobisty

W niektórych przypadkach, warto osobiście pofatygować się do interesującego nas zakładu pracy i złożyć swoje CV na biurku przedsiębiorcy. Nie jest to metoda idealna, szczególnie wówczas, gdy formalnie nabór na nowych pracowników nie jest prowadzony, jednak jeżeli dobrze wypadniesz podczas spotkania, to będziesz mógł liczyć na to, że w przyszłości Twoja kandydatura zostanie wzięta pod uwagę w pierwszej kolejności.


Powiatowy Urząd Pracy

Ostatnią z opcji której warto dać szansę, jest wizyta w lokalnym urzędzie pracy. Choć krąży o nim opinia, jakoby byłoby to miejsce wyłącznie dla pracowników o niskich kwalifikacjach czy niewielkim doświadczeniu, to trzeba mieć na względzie, że jest to tylko mit, który należy jak najprędzej obalić. Urząd Pracy agreguje rozmaite oferty, kierowane również do osób o wykształceniu wyższym, czy szczególnych, poszukiwanych na rynku umiejętnościach.

 

artykuł reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor