Finanse 22 lip 2022 | Redaktor
Remont starego domu czy budowa nowego? [ARTYKUŁ REKLAMOWY]

fot. nadesłane

Przebudowa starego domu na nowy to jedno z rozwiązań, które pozwala ograniczyć koszty realizacji marzeń o własnej posiadłości. Nie zawsze jednak inwestycja się opłaca, a remont domu generuje wyższe koszty niż budowa nowego budynku. Czy warto remontować stary dom i na co zwrócić uwagę przy wyborze inwestycji deweloperskiej?

Czy opłaca się remontować stary dom?

Remont starego domu to złożony proces, którego przebieg i koszt zależą od aktualnego stanu technicznego budynku. Ocena użyteczności obiektu pod okiem fachowca umożliwia oszacowanie kosztów inwestycji i przekalkulowanie ich w porównaniu z budową nowego domu. Czy warto remontować stary dom? Łatwo można określić to na podstawie stanu elementów konstrukcyjnych, liczby nośnych ścian i materiałów wykorzystanych przy ich wznoszeniu. Kluczowe znaczenie ma również stan fundamentów – niektóre obiekty wymagają generalnej rozbudowy lub wzmocnienia gruntu przed rozpoczęciem dalszych prac remontowych, co wiąże się z ponoszeniem kosztów jeszcze przed realizacją docelowego projektu.

W starych domach częstym problemem jest konieczność wymiany całej instalacji (elektrycznej, kanalizacyjnej, grzewczej) – im większa liczba elementów wymagających generalnego remontu, tym przebudowa starego domu na nowy staje się mniej opłacalna.

Kiedy budowa nowego domu stanowi lepszą opcję?

Budowa nowego domu daje większe możliwości konstrukcyjne, które umożliwiają zaplanowanie każdego szczegółu inwestycji. Rozwiązanie jest bardziej opłacalne, gdy koszty remontu starego domu znacznie przewyższają budżet przeznaczony na prace związane z naprawą i przebudową obiektu oraz jego wykończeniem. Kompleksowa budowa domów w Bydgoszczy zapewnia większe poczucie bezpieczeństwa i oferuje możliwość wyboru dogodnej lokalizacji miejsca zamieszkania.

Wśród zalet budowy nowego domu warto uwzględnić także możliwość decydowania o układzie pomieszczeń – przy remoncie starego domu nie zawsze jest to możliwe, ponieważ starsze budownictwo cechuje zastosowanie wielu elementów nośnych, których nie można przesunąć lub wyburzyć. W ostateczności trzeba się pogodzić z oryginalnym układem wnętrza. Przy wyborze projektu nowego domu przyszli mieszkańcy otrzymują szansę dopasowania rodzaju budownictwa i aranżacji do swoich potrzeb, a ewentualne modyfikacje można uzgodnić z osobą odpowiedzialną za projekt oraz deweloperem.

Nowy dom czy remont starego? Wady i zalety każdego rozwiązania

Remont domu czy budowa nowego? Decyzja w dużej mierze zależy od budżetu przeznaczonego na inwestycję, priorytetów przyszłych domowników oraz stanu technicznego budynku. W przypadku, gdy dom bardziej niż do remontu nadaje się do rozbiórki, korzystniejszym rozwiązaniem jest budowa od podstaw. Jeśli tylko nieliczne elementy konstrukcyjne wymagają całościowej wymiany, warto przeliczyć koszty, a następnie skonsultować z lokalnym deweloperem w celu porównania ich z wyceną budowy nowego domu. Za inwestycje deweloperskie w Bydgoszczy odpowiada ekipa budowlana DDom, która ma bogate doświadczenie w realizacji projektów deweloperskich oraz indywidualnych w uczciwych cenach.

artykuł reklamowy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor