Śmierć bliskich w wypadach drogowych. Sprawy rozpatrywane są do 20 lat wstecz
fot. ilustracyjna, Pixabay
Niemal ma dnia, abyśmy nie słyszeli w wiadomościach telewizyjnych czy radiowych o wypadku drogowym, w którym są ofiary śmiertelne. Niestety, to plaga na naszych drogach, z którą przegrywają kolejne rządy, co rusz dostosowujące prawo mające zapobiegać takim tragediom.
Inne z kategorii
Jesteś studentem i pobierasz rentę rodzinną z ZUS? O tym lepiej pamiętaj
Dziecko od września w żłobku? O tym warto pamiętać
Śmierć bliskiej osoby poza cierpieniem i raną na całe życie niesie za sobą pogorszenie sytuacji materialnej rodziny. W przypadku, gdy zmarły był jej jedynym żywicielem, ta strata staje się jeszcze bardziej dotkliwa.
Zgodnie z polskim prawem sprawca zdarzenia jest odpowiedzialny za pokrycie wszelkich strat i kosztów związanych z zaistniałą sytuacją. Na odszkodowanie składa się wkład finansowy i niematerialny. Co to oznacza? Może być to pomoc przy prowadzeniu domu, firmy rodzinnej, czasu poświęconego na wychowanie dzieci, itp. Są to wartości, których nie można zmierzyć w taki sam sposób, jak wartość rzeczy. Niemniej, te kwestie też mają wpływ na ustalenie wysokości przyznawanego świadczenia.
Poza odszkodowaniem za śmierć bliskiej osoby, rodzina może ubiegać się również o zwrot kosztów pogrzebu, leczenia, a także zapłaty renty.
Śmierć bliskiej osoby to przede wszystkim ból i niezawinione cierpienie, którego nie są w stanie zagłuszyć żadne rekompensaty finansowe. Dlatego za przeżycia związane ze stratą bliskich przysługuje również zadośćuczynienie, które jest JEDNORAZOWĄ rekompensatą pieniężną za straty moralne.
Przyznane w ramach zadośćuczynienia i odszkodowania pieniądze nie zwrócą zmarłej osobie życia, ale mogą pomóc w zabezpieczeniu przyszłości rodziny. Ma to niezwykle ważne znaczenie szczególnie w sytuacjach, gdy zmarły był jej jedynym żywicielem. Środki otrzymane w ramach rekompensaty mają za zadanie pokryć wydatki związane z nieprzywidzianą sytuacją, jak również pozwolić zabezpieczyć przyszłość, w przypadku gdy sytuacja rodziny po zdarzeniu ulegnie pogorszeniu. Odszkodowanie pozwala bezpieczniej przejść przez ten trudny czas.
W przypadku, gdy ubezpieczyciel odmówi przyznania odszkodowania lub zaproponowana kwota jest zaniżona, można odwołać się od tej decyzji. Warto podjąć kroki, w celu otrzymania wszystkich należnych pieniędzy.
Sprawy dotyczące wypadków śmiertelnych rozpatrywane są do 20 lat wstecz, dlatego jeśli jeszcze nie zdecydowaliście się złożyć odwołania lub zgłosić sprawę, to warto to zrobić, aby zabezpieczyć swoją przyszłość. Powierzając nam swoją sprawę, unikasz dodatkowych problemów związanych z formułowaniem pism, kompletowaniem dokumentacji i kontrolą całego procesu.
artykuł reklamowy