Świadczenia honorowe dla 100 latków w kujawsko-pomorskim pobiera 220 osób
fot. ilustracyna, Pixabay
Po ukończeniu 100 lat seniorzy otrzymują specjalną premię za wiek, czyli tzw. świadczenie honorowe. Na Kujawach i Pomorzu dodatkowe pieniądze z ZUS-u otrzymuje 220 osób. Najstarsza z nich ma 109 lat i mieszka w Toruniu.
Inne z kategorii
Jesteś studentem i pobierasz rentę rodzinną z ZUS? O tym lepiej pamiętaj
Dziecko od września w żłobku? O tym warto pamiętać
Świadczenie honorowe przyznawane jest osobom, które ukończyły 100 lat życia. Jest dożywotnie
i wypłacane, co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin. Kwota bazowa zmienia się co roku wraz z waloryzacją i obowiązuje od 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku. Dla osób, które kończą 100 lat w różnych latach, kwota bazowa będzie więc inna, a więc i świadczenie honorowe będzie w różnej wysokości – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
- Raz przyznany specjalny dodatek za wiek wypłacany jest do końca życia w tej samej wysokości obok podstawowego świadczenia tj. emerytury lub renty. Dla osób, które od 1 marca br. do końca lutego przyszłego roku ukończą 100 lat, świadczenie honorowe wynosi 6 246,13 zł brutto. Jeszcze do końca lutego br. była to kwota 5540,25 zł brutto- mówi Krystyna Michałek
W województwie kujawsko-pomorskim gratyfikację za wiek otrzymuje z ZUS-u 220 osób. Bydgoski oddział ZUS-u wypłaca 112 świadczeń dla stulatków, a toruński oddział ZUS-u – 108. Najstarsza seniorka z naszego województwa, która otrzymuje świadczenie honorowe z Zakładu ma obecnie 109 lat i mieszka w Toruniu. Natomiast z terenu działania oddziału ZUS w Bydgoszczy najstarsza mieszkanka, która otrzymuje z ZUS-u świadczenie z okazji setnych urodzin ma 104 lata i mieszka
w Kruszwicy.
Komu ZUS przyzna emeryturę honorową z urzędu, a kto musi złożyć wniosek
Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS-u, aby dostać dodatkową gratyfikację za wiek,
nie muszą składać żadnego wniosku. W ich przypadku Zakład sam załatwia formalności, czyli przyzna dodatkową kwotę z urzędu. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie pobierają świadczeń emerytalno-rentowych z ZUS-u, lub innego organu emerytalnego. Oni, aby otrzymać świadczenie honorowe, muszą złożyć wniosek w ZUS-ie i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia.
ZUS nie jest jedyną instytucją, która wypłaca świadczenie honorowe dla stulatków. Oprócz ZUS-u specjalny dodatek dla swoich emerytów i rencistów wypłaca jeszcze KRUS i resortowe zakłady emerytalne: MSWiA i MON.
Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie kujawsko-pomorskim