Finanse 13 maj 2022 | Redaktor
Temat na czasie – kredyty frankowe

fot. ilustracyjna, Pixabay

Swego czasu kredyty we frankach szwajcarskich były korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorców. Niestety, sytuacja się zmieniła i dziś kojarzą się one z długami.

Na szczęście dla kredytobiorców istnieją rozwiązania, które pozwolą uporać się ze zmorą wielu Polaków. Przede wszystkim należy przyjrzeć się umowie, która została zawarta z bankiem. Możliwe, że narusza ona interesy konsumentów poprzez:

- przerzucenie na klienta odpowiedzialności za wahania kursów;

- stosowanie dwóch przeliczników – zobowiązania ustalane według kursu kupna i sprzedaży, a co za tym idzie zarabianie na różnicy pomiędzy tymi wartościami;

- brak informacji z banku o ryzyku jakie niosło zaciągnięcie kredytu we frankach szwajcarskich.

Na korzyść kredytobiorców działa postanowienie TSUE z 2019 roku. Potwierdzono w nim, że umowy kredytowe zawierają niedozwolone klauzule, które w sposób rażący naruszają interesy klientów. Jest to ważne dla wielu poszkodowanych, którzy powołują się na ten wyrok i dzięki temu poprawiają swoją sytuację finansową.

Istnieją dwa sposoby, które pozwolą pozbyć się kredytu we frankach szwajcarskich. Pierwszym z nich jest odfrankowienie kredytu. Polega to na tym, że niedozwolone umowy traktuje się jako nieistniejące. Konsekwencją tego jest spłata zobowiązania w złotówkach, a bank musi zwrócić wszystkie nadpłacone raty.

Drugie rozwiązanie polega na unieważnieniu umowy. Bank zwraca odsetki, prowizje oraz raty, a klient zwraca pożyczoną kwotę – następuje obustronny zwrot świadczeń.

Problemem, który spędza sen z powiek osób zadłużonych są batalie sądowe z bankami, które nie są skore do zawierania ugód. Warto natomiast pamiętać, że w większości przypadków sądy stoją po stronie poszkodowanych. W takich sytuacjach można skorzystać z pomocy doświadczonych specjalistów. Powierzenie nam swojej sprawy to przede wszystkim:

- wstępna analiza sprawy;

- analiza umowy o kredyt we frankach pod kątem niedozwolonych klauzul;

- porada dla klienta: czy bardziej opłaca się odfrankowienie czy unieważnienie umowy;

- przygotowanie niezbędnych dokumentów i pozwu;

- reprezentowanie w sądzie i podczas negocjacji z bankiem.

Zapraszamy osoby poszkodowane do kontaktu!

artykuł reklamowy

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor