Zostałeś oszukany i straciłeś pieniądze? Firma AVERSO podpowiada, co zrobić, aby je odzyskać
Foto własne zlecającego
Zostałeś oszukany i straciłeś pieniądze? Firma AVERSO podpowiada, co zrobić, aby je odzyskać. Aktualne czasy to świat pełen różnego rodzaju oszustw, które są pułapkami dla osób w każdym wieku.
Inne z kategorii
Renta rodzinna dla ucznia i studenta. ZUS przypomina o ważnym wniosku
Aktywny Rodzic. Dzień otwarty w ZUS dla rodziców i opiekunów
Chwila nieuwagi wystarczy, aby stać się ofiarą i stracić majątek swojego życia lub popaść w długi. Z pewnością coraz częściej spotykamy się z oszustwami internetowymi, które wykorzystują potęgę świata wirtualnego, by w prosty sposób wyłudzać pieniądze.
Dużym echem w ostatnim czasie odbiły się oszustwa na tzw. „brokera”, czyli fikcyjne platformy handlowe. Potencjalna ofiara trafia na obiecujące reklamy, sugerujące możliwość wysokich zysków, w krótkim czasie i z niedużym wkładem w „inwestycję”. Inwestor wpłaca kwotę początkową rzędu ok. 250$, po czym otrzymuje pomoc „analityka finansowego”, zazwyczaj o wschodnim akcencie, którego rzekomym zadaniem jest pomoc w dalszych decyzjach inwestycyjnych. Klient dokonuje kolejnych wpłat, niemniej jednak problem pojawia się w momencie, kiedy zgłasza on chęć wypłaty zgromadzonych środków. Nigdy nie jest to niestety możliwe, a analityk wymaga coraz to nowych, innych wpłat, których opłacenie ma gwarantować możliwość wypłaty zysku – jednak do wypłaty nigdy nie dochodzi. Oszuści nierzadko proponują również zainstalowanie programów umożliwiających zdalny dostęp do komputera ofiary, dzięki czemu w prosty sposób mogą uzyskać wgląd do wszelkich danych ofiary oraz zaciągnąć kredyty i pożyczki. Często zdarza się również tak, że Klient orientuje się, że został oszukany, dopiero w momencie, gdy jego sytuacja finansowa jest krytyczna, nie jest już w stanie dokonywać kolejnych wpłat, a do tego zobligowany jest do spłacania zaciągniętych zobowiązań. Firma AVERSO sp. z o.o. stale dzieli się swoją wiedzą, aby móc uchronić przynajmniej część osób, które rozważają ulokowanie swoich pieniędzy w wyżej opisany sposób. Najważniejszą rzeczą, którą należy zrobić, jest sprawdzenie dostępnych informacji na temat danej platformy, aby potwierdzić, że jest ona firmą fikcyjną. Opublikowane opinie na temat danej platformy również są niezwykle ważne. Pod żadnym pozorem nie należy udostępniać swoich danych, takich jak na przykład zdjęcie dowodu osobistego czy karty kredytowej.
Innym rodzajem cyberprzestępstw są oszustwa matrymonialne. W takiej sytuacji wykorzystywane są szczere chęci poznania bliskiej osoby i wbrew powszechnemu myśleniu taka sytuacja nie dotyka wyłącznie osób starszych, a również młode osoby, którym doskwiera samotność. Kontakt ze strony oszusta zainicjowany może być poprzez portale randkowe, Facebooka, Whatsappa, Instagrama lub inne portale społecznościowe. Zdobycie zrozumienia oraz zaufania potencjalnej ofiary jest kluczowe, aby móc ją zmanipulować oraz namówić na nieracjonalne decyzje finansowe. Pierwszy etap znajomości jest pełen obietnic, zapewnień, a nawet miłosnych wyznań. Kiedy ofiara zaangażuje się emocjonalnie w relację, coraz częściej pojawia się temat pieniędzy, prośby o pomoc oraz kolejne wpłaty. Zdarza się również tak, że oszuści zmyślają swoją tożsamość, podając się np. za amerykańskiego żołnierza lub zagranicznego lekarza. Należy pamiętać, że takie osoby posiadają wymówki na wszystko – na propozycje spotkań, prośby o poznanie z rodziną itp. Każdy oszust posiada swoje metody, które nieustanie może modyfikować, więc warto wykazywać ostrożność na każdym kroku.
Na co dzień łatwo napotkać się również na oszustwo, jakim jest phishing. Polega ono na niczym innym, jak na podszywaniu się pod znaną firmę, osobę lub instytucję w celu wyłudzenia pieniędzy.
Oszuści podszywają się np. pod kurierów, pracowników banku czy firmy energetyczne. W tym wypadku występują różne próby oszustwa – mogą być to smsy lub maile z podejrzanymi linkami, fikcyjne strony internetowe czy realnie wyglądające połączenia telefoniczne.
Wszystko to ma na celu kradzież danych ofiary oraz wyłudzenie jak największych środków pieniężnych.
Jak odzyskać stracone pieniądze?
Opinie na temat odzyskiwania należności są różne, niemniej jednak w tej kwestii najlepiej jest zaufać specjalistom. Firma AVERSO z Warszawy na co dzień walczy ze skutkami cyberprzestępstw i radzi, co zrobić w takiej sytuacji:
W pierwszej kolejności koniecznym jest zabezpieczenie swoich danych. Jeśli udostępniony został dowód osobisty lub karty płatnicze – należy wymienić je na nowe. Jeśli zainstalowano jakiekolwiek podejrzane oprogramowania, również należy to zweryfikować i usunąć. Warto także przestać używać programów do zdalnej obsługi komputera (np. AnyDesk, TeamViewer, QuickSupport).
Każdy przypadek jest jednak inny, a więc wymaga indywidualnego podejścia, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest skontaktowanie się z profesjonalną firmą zajmującą się odzyskiwaniem wyłudzonych pieniędzy. Tutaj nie ma uniwersalnego, jednego sposobu, który jest skuteczny w każdym wypadku, dlatego tak bardzo ważna jest szybka reakcja, kontakt ze specjalistami oraz podjęcie kroków prawnych.
Możliwy jest kontakt przez stronę internetową www.averso.pl, telefoniczny pod numerem +48 22 243 17 68 oraz mailowy pod adresem biuro@averso.pl