Jedzenie 29 kwi 2018 | Redaktor
Rozsmakuj się w majówce [KULINARIA]

fot. ilustracyjne / Pixabay

Długi majowy weekend sprzyja spotkaniom z bliskimi, spędzaniu czasu na świeżym powietrzu oraz – grillowaniu. Czy potrawy przyrządzona na grillu mogą być zdrowe? Jak najbardziej! Warto jednak pamiętać o kilku zasadach.

Jedną z głównych zalet grillowania potraw jest to, że nie wymaga ono dodatku tłuszczu – dzięki temu przygotowane w sposób mięsa są zdecydowanie mniej kaloryczne niż mięsa smażone i panierowane. Dzięki tej zaoszczędzonej puli energetycznej możemy skusić się na tłustsze gatunki. Za sprawą tłuszczu naturalnie zawartego w mięsie potrawy grillowane będą także bardziej soczyste i smaczniejsze, ponieważ to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku. Niestety, grillowanie ma też swoje wady.


Podczas długotrwałego grillowania, prowadzącego do zwęglenia przygotowywanych produktów, powstają substancje takie jak benzopireny, akrylamid czy wolne rodniki, wykazujące działanie rakotwórcze. Ich ilość i toksyczność rośnie wraz z czasem i temperaturą podgrzewania żywności. Nie dopuszczajmy więc do zwęglania grillowanych produktów, a jako dodatek do nich podawajmy świeże warzywa, zasobne w witaminy, minerały i antyutleniacze, które zneutralizują wolne rodniki.

fot. Anna Kopeć

Warto także zwrócić uwagę na prawidłowe przechowywanie mięsa, drobiu i ryb. Powinniśmy trzymać je w warunkach chłodniczych, owinięte np. w papier pergaminowy lub w inny sposób zabezpieczone przed dotykaniem pozostałych produktów. Mięso przechowywane w nieodpowiednich warunkach może stanowić doskonałą pożywkę dla szkodliwych drobnoustrojów, dlatego nie powinniśmy przechowywać go dłużej niż 2-3 dni. Mięso mielone najlepiej przyrządzić zaraz po jego zmieleniu lub w ciągu kilku godzin, gdyż jego rozdrobnienie przyczynia się do zniszczenia tkanek i skrócenia okresu trwałości.


Decydując się na grillowane mięso, należy pamiętać też o jego równomiernym ogrzewaniu. O prawidłowym przygotowaniu może świadczyć m.in. białawy wyciek soku pojawiający się po naciśnięciu widelcem kawałka mięsa. Wyciek koloru czerwonego oznacza potrzebę jego dłuższej obróbki.


Dodatkowo, by ograniczyć powstwanie toksycznych substancji, potrawy należy przygotowywać nad żarzącym się paleniskiem oraz unikać sytuacji, w której wytapiający się z mięsa tłuszcz skapuje do paleniska. Z badań wynika, że wcześniej zamarynowane mięso może mieć nawet o 90% mniej szkodliwych heterocyklicznych amin tworzących się podczas grillowania. Korzystnie wpłynie także dodanie do marynaty dużej ilości ziół, np. tymianku i rozmarynu. Nie zapominajmy także, by na talerzu obok porcji mięsa z grilla pojawiła się duża porcja świeżych warzyw, np. w postaci sałatki z dodatkiem oliwy z oliwek.

fot. Pixabay


Warzywa również można grillować. Do tego celu idealnie nadadzą się: cukinie, bakłażany, papryka, kolby kukurydzy, kabaczki czy patisony. Chcąc zaskoczyć najbliższych oryginalnym posiłkiem z grilla, zaserwujmy im faszerowane pieczarki portobello. Jako nadzienie takich pieczarek można użyć już wcześniej wymienione warzywa, a także szpinak czy ser mozzarella.

Zdrowszą alternatywą dla gotowych i wysokokalorycznych sosów będą domowe, np. sos tzatziki na bazie naturalnego jogurtu ze startym ogórkiem i dużą dawką przeciśniętego przez prasę czosnku, który wykazuje m.in. działanie antyoksydacyjne i zapobiega hiperlipidemii. Z kolei dla miłośników wegetariańskiego jedzenia można przygotować kotleciki z kaszy jaglanej, która podobnie jak mięso dostarcza dużych ilości białka oraz witamin z grupy B.

Justyna Kubacka,
Weronika Stolarek
twojpsychodietetyk.pl

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor