Jedzenie 2 maj 2017 | Redaktor
Sposoby na wiosenny detoks

Ideą postów jest zastąpienie produktów niezdrowych i przetworzonych produktami odżywczymi (zazwyczaj warzywami i owocami), które dostarczą brakujących witamin, minerałów, błonnika, enzymów i wody.

Wiosna to czas, kiedy chcemy być bardziej aktywni, mieć więcej energii. Na pomoc po zimowym osłabieniu przychodzi popularny wiosną detoks.

Krótkie i zimne dni nie zachęcały do aktywności fizycznej, częściej też sięgaliśmy po produkty o małej wartości odżywczej: słodycze, alkohol, produkty o wysokim stopniu przetworzenia. Wszystko to sprawiało, że czujemy się ociężali.

Detoks w ujęciu potocznie oznacza oczyszczenie organizmu z toksyn. Jednak w świecie nauki tego pojęcia się nie używa, ponieważ oznaczałoby ono, że organizm jest zatruty metalami ciężkimi, np. rtęcią, kadmem czy ołowiem. Takie zatrucie bezpośrednio zagrażałoby życiu i na pewno nie pozwoliłoby nam normalnie funkcjonować.

Zdecydowanie bardziej trafne jest nazywanie diet oczyszczających postami. Ideą postów jest zastąpienie na pewien czas produktów niezdrowych i przetworzonych produktami odżywczymi (zazwyczaj warzywami i owocami), które dostarczą brakujących witamin, minerałów, błonnika, enzymów i wody. To wiąże się najczęściej z ograniczeniami kalorycznymi. Okresowe i prawidłowo przeprowadzone odciążą przewód pokarmowy, co w konsekwencji przyczyni się do wzrostu poziomu energii, poprawy zdrowia i samopoczucia. Utrata masy ciała jest najczęściej dodatkową korzyścią. Które z nich warto polecić?

1. Post warzywno-owocowy dr Dąbrowskiej – to post o udowodnionym działaniu leczniczym (m.in. w chorobach alergicznych, neurologicznych, tarczycy), polega na jedzeniu tylko potraw z warzyw nisko skrobiowych i owoców o niskiej zawartości cukrów. Można stosować od kilku dni do kilku tygodni (optymalnie 10 do 42 dni), najlepiej w specjalizujących się w tym ośrodkach w Polsce.

2. Soki warzywne – duża zawartość antyoksydantów, enzymów, witamin i błonnika dostarczana jest formie w najłatwiejszej do przyswojenia przez komórki (płynnej), co nie obciąża wątroby ani układu trawiennego i w szybkim czasie rozprowadza je po organizmie. Terapia sokowa może być stosowana 2–3dni jako jedyne źródło pożywienia (zalecana metoda odciążenia układu pokarmowego np. po świątecznym obżarstwie) lub może być zdrowym uzupełnieniem codziennej diety.

3. 5:2 – post przerywany oznacza, że przez 5dni w tygodniu jemy normalnie, a w dwa wybrane ograniczamy kaloryczność do ¼ naszego dziennego zapotrzebowania, czyli do około 500–600 kcal/ dzień. Ta metoda skupia się raczej na redukcji kalorii niż składzie jakościowym diety. Można stosować przez dłuższy czas.

Wszystkie posty na bazie warzyw i o ograniczonej podaży kalorii mają działanie lecznicze i odchudzające. Żeby jednak były skuteczne, powinny być stosowane przez określony czas, najlepiej pod kontrolą specjalisty. Wtedy każdemu wyjdą na zdrowie.

Koktajl multiwitaminowy

duża garść szpinaku baby (lub roszponki)

½ ogórka

1 łodyga selera naciowego

¼ cytryny bez skórki

1 cm imbiru bez skórki

½ awokado

1 łyżeczka oleju kokosowego

Zmiksuj wszystkie składniki koktajlu na gładką masę. Wypij od razu po przygotowaniu. Ten koktajl to odżywcza bomba witaminowa, która dostarcza mnóstwo witamin, chlorofilu, minerałów i błonnika będącego pokarmem dla dobrych bakterii jelitowych.

autor: Justyna Kubacka

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor