Katolicka Bydgoszcz 13 maj 2020 | Redaktor
103. rocznica objawień fatimskich. Uroczysty dzień w bydgoskiej parafii

Kościół pw. Matki Bożej Fatimskiej w Bydgoszczy/fot. MBF

Jezus powiedział: „Jeśli się nie odmienicie i nie staniecie jak dzieci, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego. Kto się więc uniży jak to dziecko, ten jest największy w królestwie niebieskim” (Mt 18, 3-4). To właśnie do dzieci w Fatimie (Portugalia) przyszła Matka Boża.

Objawienia, których doświadczyli Łucja, Franciszek i Hiacynta, trwały od maja do października 1917 roku. 

Pierwsze z nich miało miejsce 13 maja: dzieci zobaczyły wówczas podwójny blask, który przypominał błyskawice. Następnie ujrzeli Matkę Bożą, która ukazała im się na odmianie dębu, jakim był krzew zwany ilex. Łucja Ją nie tylko widziała i słyszała, ale również z Nią rozmawiała. Natomiast Franciszek jedynie Ją widział, zaś Hiacynta widziała i słyszała. Piękna Pani poprosiła dzieci, aby przychodziły w to miejsce trzynastego dnia każdego miesiąca o tej samej porze. Zapowiedziała, że dzieci będą musiały jeszcze wiele wycierpieć, ale łaska Boża będzie ich pociechą. 

Wymawiając te ostatnie słowa (łaska Boża etc.), rozchyliła po raz pierwszy dłonie, przekazując nam światło – bardzo intensywne, jakby odblask wychodzący z Jej dłoni, które przenikając przez nasze piersi do najgłębszych zakątków duszy, spowodowało, że widzieliśmy siebie w Bogu, który był tym światłem, wyraźniej niż w najlepszym z luster. Wtedy pod wpływem jakiegoś wewnętrznego impulsu również nam przekazanego, padliśmy na kolana i powtarzaliśmy z głębi duszy: O Przenajświętsza Trójco, uwielbiam Cię! Boże mój, Boże mój, kocham Cię w Przenajświętszym Sakramencie! 


W chwilę później Matka Boża dodała: 


Odmawiajcie różaniec codziennie, abyście uprosili pokój dla świata i koniec wojny.


W Bydgoszczy przy ulicy Ogrody 18 w parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej 13 maja odbywają się uroczystości odpustowe. Jest to diecezjalne sankuarium fatimskie - parafia kierowana przez księdza kanonika Józefa Orchowskiego, znawcy i krzewiciela fatimskiego przesłania. W związku z rocznicą w kościele tym odbędzie się Msza Święta ku czci Matki Bożej Fatimskiej wraz z nabożeństwem majowym o godzinie 18.30. Transmisję uroczystości (a także Mszy, adoracji odbywających się każdego dnia) można śledzić na stronie parafii mbf.bydgoszcz.pl. 

O ustanowieniu sanktuarium pod  tym wezwaniem czytaj: Bydgoszcz ma nowe sanktuarium 

W Polsce Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej znajduje się jeszcze m.in. na Krzeptówkach, w Zakopanem. Uroczystości odpustowe ze względu na pandemię koronawirusa będą znacznie skromniejsze niż dotychczas. Odbyło się nabożeństwo ku czci Bożego Miłosierdzia i adoracja Najświętszego Sakramentu, o 18.30 wierni odmówią pokutny różaniec fatimski, potem odprawiona zostanie Msza. Na koniec obchodów 103. rocznicy objawień w Fatimie o 21.00 zaplanowany jest apel Maryjny. Również to sanktuarium prowadzi na żywo transmisję ze wszystkich nabożeństw: www.smbf.pl

Obecnie Fatima to miejsce wielu pielgrzymek słynące z łask, a przesłanie Maryi sprzed ponad 100 lat jest nadal aktualne. Za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej ludzkość doświadczyła wielu cudów. Czcicielem Matki Bożej Fatimskiej był m.in. św. Jan Paweł II, to Jej zawdzięczał ocalenie z zamachu, do którego doszło w rocznicę pierwszego objawienia. Właśnie Maryi zawierzył swój pontyfikat.  

Podczas objawień Matka Boża kilkakrotnie nawoływała do tego, aby odmawiać różaniec, modlić się za grzeszników i ofiarowywać umartwienia w ich intencji. Wskazywała także na Siebie jako pomoc, ratunek dla ludzi.

To właśnie w Fatimie biorą początek nabożeństwa ku czci Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, odprawiane w pierwsze soboty miesiąca. - Mój Syn chce, abym była bardziej znana i bardziej miłowana - powiedziała Maryja dzieciom. 

Czytaj także: Objawienia fatimskie niosą ze sobą nadzieję

Cytaty za: www.fatima.pl

Monika Sz./Red.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor