„Bóg Was potrzebuje”. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży znów działa [WIDEO]
mat. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Bydgoskiej
Bóg potrzebuje młodych, którzy swoim zapałem mogą zmienić świat, ale i wy młodzi potrzebujecie Boga, aby to On zmienił wasz świat – tymi słowami ks. Łukasz Krzewiński, opiekun KSM-u w Diecezji Bydgoskiej, zachęca młodzież do dołączenia do grupy.
Inne z kategorii
11 listopada to również rocznica innego ważnego dla Polski wydarzenia. Bardzo dawnego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]
Trąba groźnym zabrzmi tonem [POWĘSKI NA ZADUSZKI]
W listopadzie biskup ordynariusz Jan Tyrawa podjął decyzje o reaktywowaniu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Bydgoskiej i jako nowego diecezjalnego asystenta ustanowił ks. Łukasza Krzewińskiego – wikariusza z parafii p.w. św. Józefa w Bydgoszczy. Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży istnieje w Polsce od 30 lat i zrzesza tysiące młodych ludzi w wieku od 14 do 30 lat. – Generalna idea dotyczy wyjścia z Kościoła na zewnątrz, aby uformowana młodzież mogła aktywnie służyć Bogu, Kościołowi i Ojczyźnie w młody, twórczy sposób – wyjaśnia ks. Krzewiński.
Przełomowy listopad
Kapłan tłumaczy, że nieprzypadkowo KSM powrócił właśnie teraz. To odpowiedź na kryzys obecności młodych w Kościele. – Coraz częściej wymagają oni od swoich duszpasterzy obecności i konkretnego zaangażowania, by byli przewodnikami w trudnych czasach zamętu – wyjaśnia ks. Krzewiński. – Kolejnym impulsem była okrągła rocznica 30-lecia powstania i zbliżające się święto patronalne, które zawsze przypada w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata – dodaje. Patronką Stowarzyszenia Młodzieży jest bł. Karolina Kózkówna – dziewica i męczennica, która zginęła, mając zaledwie 17 lat. Na początku I wojny światowej, 18 listopada 1914 roku, carski żołnierz uprowadził ją i zamordował, gdy broniła się, pragnąc zachować dziewictwo. Dla młodzieży bydgoskiego stowarzyszenia jest to postać wyjątkowa i podziwiana. – Była bezkompromisowa w walce ze złem – podkreślają.
Wirtualne spotkania
Aktualnie do Stowarzyszenia Młodzieży w naszej diecezji należy 24 młodych ludzi: trzynastu studentów i jedenaście osób w wieku od 14 do 16 lat. Są oni podzieleni na dwie grupy wiekowe – osoby od dwudziestego do trzydziestego roku życia oraz młodzież do 16 lat. W związku z pandemią członkowie KSM-u spotykają się wirtualnie, za pośrednictwem platformy Zoom. – Takie spotkania są nową formą podtrzymywania relacji. Spotkanie rozpoczynamy modlitwą, po której każdy przez chwilę dzieli się tym, jak mu minął tydzień. Kolejnym etapem jest realizacja tematu, którą rozpoczyna ksiądz – opisuje wikariusz. Miting trwa około godziny. – Kończymy spotkanie zawsze jakąś konkluzją i wspólną modlitwą. Jest to młoda grupa, która dopiero poznaje księdza i siebie nawzajem – dodaje ks. Krzewiński.
Warto rozmawiać
Tematy omawiane na spotkaniach KSM-u są ułożone przez młodzież w porozumieniu z duszpasterzem. – Poruszamy takie kwestie jak np. godność kobiety, umiejętne rozważanie Słowa Bożego, Lectio Divina, problemy społeczne w kontekście nauczania Kościoła i Ewangelii czy męskość i kobiecość według Chrystusa – wymienia kapłan. – W grupie starszej mamy cały przekrój młodych ludzi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem. Psycholożki, agent ubezpieczeniowy, frezer, studenci medycyny, logopedii, psychologii, młode małżeństwa, nauczycielki – opowiada ks. Krzewiński. – Każdy wnosi ze sobą coś z Bożego życia i z tego życia bardzo prozaicznego: zabawne historie, które przeżywają nauczyciele pracujący z maluchami, trudne studenckie egzaminy, historie dotyczące pierwszych kroków stawianych w małżeństwie czy narzeczeństwie – dodaje.
Tęsknota za normalnością
Działalność KSM-u można śledzić w Sieci. Młodzi ludzie aktywnie zaangażowali się w promocję stowarzyszenia, dzięki czemu na profilu YouTube ks. Łukasza Krzewińskiego udostępniono filmik z ich udziałem. Także na Facebooku działa fanpage Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Bydgoskiej, gdzie na bieżąco pojawiają się najważniejsze informacje dotyczące działalności grupy. Choć Internet w czasie pandemii zapewnia bezpieczeństwo, to jednak niezastąpi obecności na żywo. – Myślę, że minusem wirtualnych spotkań jest brak osobistego kontaktu i możliwości integracji. Przed pandemią wspólna herbata, to zawsze była druga część każdego spotkania [z młodzieżą] – przyznaje ks. Krzewiński. Obecnie bydgoski KSM koncentruje się na jak najlepszym przeżyciu adwentu. W kolejne niedziele na kanale YouTube ks. Krzewińskiego publikowane będą nagrania rekolekcyjnych konferencji, odbyło się także adwentowe czuwanie.
Poniżej konferencje na dwie pierwsze niedziele adwentu.