Katolicka Bydgoszcz 6 sty 2022 | kd
Bydgoski Orszak Trzech Króli. Rozmawiamy z organizatorami [VIDEO]

fot. archiwalna/Anna Kopeć

Orszak rozpocznie się modlitwą Anioł Pański o godz. 12.00 na Starym Rynku a zakończy Pokłonem Dzieciątku Jezus w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo.

Pochód przejdzie ulicami;  Mostową, Focha, Gdańską, Krasińskiego, Markwarta, Al. Ossolińskich. Po zakończeniu przedstawienia ok godz. 13.00 rozpocznie się Msza Święta, której będzie przewodniczył ks. biskup Krzysztof Włodarczyk.  

Hasło Orszaku Trzech Króli 2022 brzmi: „Dzień dziś wesoły”. Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana”, powstałej na przełomie XVIII i XIX wieku. Autor tekstu i melodii, która ma charakter skocznego mazura pozostaje anonimowy.  Wesoły i radosny nastrój kolędy ma mam przypomnieć o radosnym i głębokim przeżywaniu świąt oraz umiejętności dzielenia się tą radością z innymi ludźmi.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania i wcielenia się w role odpowiadające opisom ewangelicznym i ludowej tradycji: aniołów, dwórek, rycerzy i pastuszków, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Wolontariusze będą tradycyjnie rozdawać papierowe korony, aby każdy uczestnik Orszaku tego dnia mógł poczuć się królem.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Głównym organizatorem Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli jest Ruch Światło–Życie, Fundacja Światło-Życie ośrodek w Bydgoszczy oraz parafia pw. św. Wincentego à Paulo. Wsparcia merytorycznego udziela także Fundacja Orszak Trzech Króli z Warszawy.

Krzysztof Drozdowski: Organizuje Pan wspólnie z małżonką bydgoski Orszak Trzech Króli. Jakiej frekwencji się Pan spodziewa?

Marek Piątkowski: Tak naprawdę Orszak organizuje duża grupa ludzi. My tej grupie przewodniczym, ale jest około 30 wolontariuszy, którzy zajmują się ściśle organizacją Orszaku Trzech Króli. Liczymy oczywiście na dużą frekwencję. Liczymy, że bydgoszczanie przyjdą i będzie nas na rynku dużo. My nie określamy nigdy ilości uczestników, ponieważ ludzie przychodzą na rynek, stoją na ulicach, dołączają się do Orszaku. Orszak w Bydgoszczy był przed pandemią największy w kraju (...). W tej chwili po pandemii nie wiemy jak ludzie zareagują.

 

Resztę rozmowy z Markiem Piątkowskim, jednym z organizatorów IX Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli, znajdą Państwo w materiale video.

 

Przedruk za Katolicka Bydgoszcz

kd Autor