Film o kardynale Wyszyńskim można obejrzeć razem z bydgoskim biskupem
W niedzielę 12 grudnia w przeddzień 40 rocznicy wybuchu stanu wojennego Fundacja „Wiatrak” zaprasza na wyjątkowy seans filmu pt. „Wyszyński – Zemsta czy Przebaczenie”.
Inne z kategorii
11 listopada to również rocznica innego ważnego dla Polski wydarzenia. Bardzo dawnego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]
Trąba groźnym zabrzmi tonem [POWĘSKI NA ZADUSZKI]
Seanse z udziałem reżysera Tadeusza Syki, który pochodzi z naszej Parafii odbędą się o godz. 15:00 i 18:00. Natomiast o godz. 20:00 odbędzie się oficjalny seans Diecezji Bydgoskiej z udziałem biskupa Krzysztofa Włodarczyka. Jednocześnie informujemy, że w Niedzielę 12 grudnia będziemy gościli w naszej Parafii reżysera filmu, który przeprowadzi kwestę na Fundację „Tylko Orły”, dzięki której powstał film. Bilety na wszystkie seanse są dostępne w biurze „Wiatraka” w cenie 20 zł. Będzie również możliwość nabycia biletu bezpośrednio przed pokazem filmowym
- informują organizatorzy.
Obraz dotyczy wojennych losów młodego ks. por. Stefana Wyszyńskiego, kapelana tajnego szpitala Armii Krajowej, pracującego u boku matki Róży Czackiej. Akcja rozgrywa się w 1944 r., w czasie powstanie warszawskiego, w Laskach pod Warszawą i na terenie Puszczy Kampinoskiej.
Ma ukazać dojrzewanie głównego bohatera do późniejszej roli prymasa Polski. Wyszyński sam przyznawał, że „doświadczenia powstania warszawskiego go ukształtowały”. Twórcy właśnie temu, jak mówią, pomijanemu wątkowi jego biografii, chcą poświęcić pełną uwagę.
W tytułową postać wcielił się Ksawery Szlenkier, w rolę matki Róży Czackiej – Małgorzata Kożuchowska. Na ekranie zobaczymy również znanego kaznodzieję, ks. Dominika Chmielewskiego SDB, jako ks. Jerzego Baszkiewicza, ps. Radwan II.
Producentami filmu są bydgoszczanie: Maciej i Tadeusz Sykowie, założyciele wytwórni High Hope Films, a koproducentem – biuro programu „Niepodległa”. Sykowie odpowiadają również za scenariusz i reżyserię. Muzykę skomponował Atanas Valkow (autor muzyki do filmów „Belfer”, „Bodo”, „Ostatnia rodzina”, „Król”). Nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu zrealizowano w Operze Nova w Bydgoszczy; utwory wykonali Orkiestra Wojskowa w Bydgoszczy i muzycy opery, pod batutą mjr. Dominika Sierzputowskiego.
Poniżej można obejrzeć zwiastun filmu: