Miała wiele problemów, pomaga rozwiązywać nasze. Uroczystości ku czci świętej Rity [ZDJĘCIA]
fot. Anna Kopeć
Po raz 97. odbyło się w Bydgoszczy nabożeństwo ku czci świętej Rity, patronki spraw trudnych i beznadziejnych. Uroczystościom odpustowym w jej liturgiczne wspomnienie (22 maja) przewodniczył administrator apostolski diecezji bydgoskiej ks. bp Wiesław Śmigiel.
Inne z kategorii
11 listopada to również rocznica innego ważnego dla Polski wydarzenia. Bardzo dawnego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]
Trąba groźnym zabrzmi tonem [POWĘSKI NA ZADUSZKI]
– Jest nam bliska, bo miała skomplikowane, trudne życie, w tak wielu wymiarach podobne do naszego – mówił bp Śmigiel podczas uroczystości odpustowych. – Zwyczajnie zmagała się z problemami dnia codziennego, a co najważniejsze, potrafiła te problemy rozwiązywać, kierując się przede wszystkim głosem Boga. Ten głos rozpoznała w lekturze Pisma Świętego, w modlitwie, w zaufaniu do Świętego Kościoła – tłumaczył.
Biskup Śmigiel dodał także, że Rita dosłownie zrealizowała słowa Jezusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół”. Po śmierci męża i synów prosiła o przyjęcie do zakonu augustianek. Z powodu zagrożenia wendettą dla klasztoru – w związku z przeszłością męża Rity – postawiono jej warunek: pojednanie zwaśnionych rodów. Udało się jej do tego doprowadzić. – Potrafiła w świecie nienawiści, zemsty, wprowadzać przebaczenie i pokój – mówił ks. biskup. Wskazał, że św. Rita jest dla nas wzorem pytania Boga o to, co mamy robić, jak postępować.
Podczas uroczystości do działającego przy parafii Bractwa Świętej Rity przyjęto nowych członków. Biskup Śmigiel poświęcił także mozaikę przedstawiającą mistyczkę – przy wizerunku stanął postument z jej relikwiami. Parafii przekazano również mitrę i piuskę, dar zmarłego w ubiegłym roku bp Bogdana Wojtusia, czciciela św. Rity, który często odwiedzał parafię.
Kult augustianki w kościele św. Łukasza przy ul. Tadeusza Bora-Komorowskiego rozpoczął się w 2013 roku, uroczystym wprowadzeniem relikwii. Kościół diecezjalnym ośrodkiem kultu św. Rity został ogłoszony w 2017 roku, a w ubiegłym roku została jego współpatronką.
Każdego 22 dnia miesiąca odbywa się tutaj nabożeństwo ku czci świętej, którego częścią jest poświęcenie róż - jednego z atrybutów mistyczki, symbolu zanoszonych przez jej wstawiennictwo próśb. Więcej o świętej Ricie i nabożeństwie ku jej czci czytaj tutaj.
Zdjęcia Anna Kopeć.