Msza Krzyżma i Msza Wieczerzy Pańskiej w katedrze bydgoskiej
Podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej ks. bp Włodarczyk obmył nogi 12 mężczyznom. To nawiązanie do gestu, jaki wykonał wobec uczniów Jezus Chrystus/fot. Marcin Jarzembowski, diecezja.bydgoszcz.pl
W Wielki Czwartek przed południem w głównym kościele diecezji odprawiana jest Msza Krzyżma świętego, podczas której biskup dokonuje konsekracji krzyżma i poświęcenia olejów chorych i katechumenów. Wieczorem natomiast we wszystkich kościołach odprawiona jest Msza Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca ustanowienie kapłaństwa i Eucharystii.
Inne z kategorii
11 listopada to również rocznica innego ważnego dla Polski wydarzenia. Bardzo dawnego [MAKSYMILIAN POWĘSKI]
Trąba groźnym zabrzmi tonem [POWĘSKI NA ZADUSZKI]
Wielki Czwartek to dzień wspomnienia ustanowienia sakramentów kapłaństwa i Eucharystii. Przed południem księża z diecezji uczestniczyli w Mszy Krzyżma świętego celebrowanej przez ks. bp Włodarczyka w katedrze bydgoskiej.
– Bez znaczącej relacji z Jezusem nasza służba skazana jest na jałowość – mówił do kapłanów pasterz diecezji, nawiązując do przesłania papieża Franciszka z tegorocznego sympozjum o kapłaństwie. Za Ojcem św. wymienił cztery postawy nadające „solidność osobie kapłana”, a nazwane przez papieża „bliskościami”. Pierwsza to bliskość wobec Boga. – Kapłan jest zaproszony przede wszystkim do pielęgnowania zażyłości z Bogiem, by z tej relacji „czerpać wszystkie siły potrzebne do pełnienia swojej posługi” – mówił bp Włodarczyk.
Kolejne to bliskość z biskupem, związana z posłuszeństwem wobec niego, jednak nie narzuconym z zewnątrz, ale wynikającym z najgłębszej więzi. – Takiej, która łączy nas w komunii. Być posłusznym oznacza nauczyć się słuchać i pamiętać, że nikt nie może twierdzić, iż jest dysponentem woli Bożej, i że można ją zrozumieć tylko poprzez rozeznanie – tłumaczył. Podkreślił także, że dla swoich kapłanów będzie starał się być ojcem i bratem – słuchającym, poprawiającym, pocieszającym, starającym się współpracować, troszczącym się o ich dobro. Wskazał też na wagę stałej formacji księży.
Trzecia rodzaj bliskości to właśnie więź między księżmi, a czwarta – z ludźmi.
W czasie liturgii biskup dokonał konsekracji krzyżma świętego, używanego w czasie udzielania sakramentów chrztu, bierzmowania, święceń kapłańskich i składaniu ślubów wieczystych, konsekracji biskupów oraz konsekracji kościołów i ołtarzy. Poświęcił też oleje chorych i katechumenów.
Na zakończenie liturgii wręczył nominacje nowym kanonikom. W skład Kapituły Katedralnej Diecezji Bydgoskiej zostali powołani kanonicy gremialni: ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik, ks. Mirosław Pstrągowski i honorowi: ks. Ireneusz Kalaczyński, ks. Janusz Konysz, ks. Andrzej Rumocki, ks. dr Janusz Tomczak.
Wieczorem w kościołach odprawiona została Msza Wieczerzy Pańskiej. – W tej jedności serc rozpoczynamy trzy święte dni w roku liturgicznym. Najważniejsze wydarzenia dla chrześcijan. Dziękujemy za ustanowienie sakramentu Eucharystii i kapłaństwa – mówił na rozpoczęcie Mszy św. w katedrze bp Krzysztof Włodarczyk. Homilię wygłosił ks. kanonik Mirosław Gogolik. - Eucharystia to najcenniejszy skarb Kościoła, w którym odkrywamy także miłość, jaką Bóg rozlewa w naszych sercach – mówił.
Częścią liturgii wielkoczwartkowej jest obmycie przez celebransa nóg 12 mężczyznom, na pamiątkę gestu wykonanego przez Jezusa wobec apostołów.
Liturgię zakończyła procesja z Najświętszym Sakramentem, który został przeniesiony do ciemnicy.
Na podstawie m.in.komunikatów na: diecezja.bydgoska.pl (Marcin Jarzembowski)
Zdjęcia: diecezja.bydgoska.pl (Marcin Jarzembowski)