Katolicka Bydgoszcz 2 maj 2022 | Marta Kocoń
Pielgrzymowali do sanktuarium na Piaskach

fot. Szensztat w Bydgoszczy/Facebook

Tradycyjnie 1 maja odbyła piesza pielgrzymka z bydgoskiej katedry do Sanktuarium Zawierzenia na Piaskach. Tym razem towarzyszyło jej hasło „Czy miłujesz mnie?”.

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej na Piaskach powstało z inicjatywy Ruchu Szensztackiego. Siostry szensztackie przybyły do Bydgoszczy w 1986 roku, początkowo mieszkały na terenie parafii farnej, a działalność duszpasterską prowadziły w różnych parafiach w mieście. Ruch nie miał wtedy „własnego” sanktuarium na terenie całej archidiecezji gnieźnieńskiej. – Rodziny należące do Ruchu tęskniły za tym, by sanktuarium było tutaj, blisko. Tak zaczęły się duchowe przygotowania do budowy i pielgrzymki majowe. Zawsze 1 maja z ówczesnej Fary pielgrzymi przychodzili nie na obecne miejsce, ale za polanę, gdzie upatrzyli sobie miejsce na budowę – tłumaczy s. Edyta Frankowska.

Pielgrzymi wyruszają z katedry, Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości

Pierwotnie obecna lokalizacja wydawała się niedostępna – teren należał do nadleśnictwa. Pielgrzymi gromadzili się więc obok polany. – Był tam duży kamień; pod nim ludzie zakopali medalik, jako znak, że chcieliby tę ziemię poświęcić Matce Bożej. I po dziewięciu latach okazało się, że polanę jednak można kupić – relacjonuje siostra.

W 2001 roku, 16 czerwca, sanktuarium zostało poświęcone przez księdza biskupa Henryka Muszyńskiego i otrzymało nazwę Sanktuarium. – Po 20 latach widzimy, że Matka Boża rzeczywiście wybrała sobie to miejsce, człowiek wybrał inne, a Ona wskazała, że sanktuarium powstanie tu. Widzimy wielką owocność tego miejsca, wielu łask, które z niego płyną – dodaje.

Ważne miejsce w sanktuarium zajmuje obraz Matki Bożej Trzykrość Przedziwnej, identyczny we wszystkich szensztackich placówkach. 

Majowe pielgrzymki Z katedry bydgoskiej – Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości do Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej gromadzą ok. 150 osób, kończą się piknikiem na terenach sanktuarium.

Ruch Szensztacki to międzynarodowy ruch katolicki założony w 1914 przez o. Josefa Kentenicha. Nazwa pochodzi od miejsca powstania: Schönstatt – dzielnicy miasta Vallendar w Niemczech. „Ruch ma na celu ponownie połączyć wiarę z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi. Jesteśmy wspólnotą międzynarodową obecną na wszystkich kontynentach, a nasi członkowie to osoby duchowne i świeckie o przeróżnych powołaniach” – czytamy na stronie Ruchu.

Na całym świecie istnieje ok. 200 sanktuariów szensztackich wzorowanych (wyglądają niemal identycznie) na „prasanktuarium” w Schönstatt k. Vallendar (Niemcy). W Polsce jest ich sześć.

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi prowadzi w Bydgoszczy m.in. spotkania formacyjne dla rodzin, dzieci i młodzieży oraz osób samotnych.

Zdjęcia: Szensztat w Bydgoszczy/Facebook

Na podstawie archiwalnego wywiadu „Tygodnika Bydgoskiego”

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji