Katolicka Bydgoszcz 25 lip 2021 | mk
Pierwszy Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Ustanowił go papież Franciszek

fot. ilustracyjna, Pixabay

W ostatnią niedzielę lipca Kościół obchodzi I Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Ojciec Święty w przesłaniu na ten dzień zwraca uwagę na samotność osób starszych i ich wielką rolę w społeczeństwie. „Pragnąłem (...) aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą – zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni – odwiedził anioł! [członek rodziny, przyjaciel – przyp. red.]” – pisze.

Dzień ten będzie zawsze obchodzony w 4. niedzielę lipca, przed lub po przypadającym 26 lipca wspomnieniu świętych Joachima i Anny, dziadków Pana Jezusa. Papież Franciszek w opublikowanym przesłaniu zwraca się do osób starszych, nawiązując m.in. do czasu pandemii, która szczególnie uderzyła właśnie w nich. „Wielu z nas chorowało i wielu odeszło albo było świadkami tego, jak gasło życie ich małżonków i bliskich; jakże liczni byli zmuszeni do bardzo długiego trwania w samotności, odizolowaniu. Pan zna każde z cierpień, jakich doświadczyliśmy w tym czasie. Jest blisko tych, którzy doświadczają bolesnego odsunięcia na bok; nasza samotność – która stała się jeszcze cięższą w czasie pandemii – nie jest Mu obojętna” – napisał.

„Ale także wówczas, gdy wszystko wydaje się pogrążone w mroku, jak podczas tych miesięcy pandemii, Pan nie przestaje posyłać aniołów, aby ukoić naszą samotność i powtarzać nam: »Ja jestem z tobą przez wszystkie dni«. Mówi to do Ciebie, mówi to do mnie, do wszystkich. I to jest istotą tego pierwszego Dnia, który pragnąłem, aby był obchodzony po raz pierwszy właśnie w tym roku, po długim czasie izolacji i wciąż powolnym odradzaniu się życia społecznego: aby każdego dziadka, każdą babcię, każdą osobę starszą – zwłaszcza tych spośród nas, którzy są najbardziej samotni – odwiedził anioł!”: mający twarz członka rodziny czy przyjaciela.

Przypomniał, że sam został powołany na Stolicę Piotrową już „w wieku emerytalnym”. Podkreślił, że osoby starsze mają do wypełniania ważną misję. „Naszym powołaniem jest strzeżenie korzeni, przekazywanie wiary młodym i zaopiekowanie się najmniejszymi. Nieważne, ile masz lat, czy jeszcze pracujesz, czy już nie, czy zostałeś sam, czy też masz rodzinę, czy jesteś babcią lub dziadkiem od młodszych lat czy też trochę później, czy jesteś nadal samodzielny, czy też potrzebujesz pomocy – ponieważ nie istnieje wiek emerytalny, jeśli chodzi o zadanie głoszenia Ewangelii, zadanie przekazywania tradycji wnukom. Trzeba wyruszyć w drogę i, przede wszystkim, wznieść się ponad swoje ograniczenia, aby podjąć coś nowego” – czytamy w przesłaniu. Zaakcentował w nim też ogromną rolę modlitwy osób starszych, nazywając ją „płucem, bez którego Kościół i świat nie mogą się obyć”.

Papież podkreślił też, że to „pamięć [trwająca dzięki osobom starszym – przyp. red.] może pomóc w tworzeniu świata bardziej ludzkiego, bardziej otwartego na przyjęcie. Ale bez pamięci nie można budować, bez fundamentów nigdy nie zbudujesz domu. Nigdy. A fundamentem życia jest pamięć”.

Z I Dniem Dziadków i Osób Starszych związana jest także okazja do uzyskania odpustu zupełnego: osoby starsze mogą uzyskać odpust, uczestnicząc w jednej z Mszy św. odprawianych z okazji tego Dnia. Seniorzy, którzy ze względu na pandemię lub stan zdrowia nie mogą uczestniczyć w Mszy świętej, mogą zyskać odpust, łącząc się duchowo z Kościołem za pośrednictwem telewizji, radia lub Internetu. Odpust pod zwykłymi warunkami mogą również uzyskać osoby, które tego dnia wykonają „uczynek miłosierdzia”, odwiedzając samotną osobę starszą.

 

mk Autor