Katolicka Bydgoszcz 21 cze 13:50 | Marta Kocoń
Sanktuarium Zawierzenia w Bydgoszczy ma 20 lat! Uroczystość odpustowa [GALERIA]

– Przepiękna historia tego miejsca jest dowodem na to, że jeśli zatroszczymy się o Królestwo Boże, jego sprawiedliwość, to wszystko inne będzie nam przydane – mówił o. Arkadiusz Sosna ISchP. W sobotę (19 czerwca) uczczono jubileusz poświęcenia Sanktuarium Zawierzenia na bydgoskich Piaskach. 

– Chcemy wyśpiewać Panu Bogu wdzięczność za 20 lat naszego sanktuarium, za Boże prowadzenie w historii Ruchu Szensztackiego na Ziemi Bydgoskiej, Toruńskiej, Gnieźnieńskiej – mówił kapłan podczas homilii. 

Sanktuarium Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej – szensztackie Sanktuarium Zawierzenia – zostało poświęcone 16 czerwca 2001 roku przez arcybiskupa Henryka Muszyńskiego. To pierwsze sanktuarium szensztackie na tym terenie i jedno z sześciu w Polsce. 

Jak przypomniał o. Sosna, z budową świątyni wiązano nadzieję na dynamizację życia religijnego w Bydgoszczy. Nie zawiedziono się: w  sanktuarium i w domu rekolekcyjnym św. Józefa działają wspólnoty, organizowane są spotkania, dni skupienia, a także imprezy rodzinne. – To sanktuarium stało się kolebką świętości. Nie ma drugiego miejsca na mapie duchowości szensztackiej w Polsce jak  Wasze Sanktuarium Zawierzenia – mówił do zgromadzonych  „Idziemy na Piaski, do naszej Matki, to naszych sióstr”. To [miejsce] żyje – dodał.

Ważne miejsce w sanktuarium zajmuje obraz Matki Bożej, identyczny we wszystkich szensztackich placówkach. – Siostry zakładają swoje domy zawsze z obrazem Matki Bożej – pod jej przewodnictwem, pod jej sztandarem, pod jej opieką – podkreślił. 

Zaznaczył także, że zawierzenie to „ufna relacja do Boga, który zawsze jest miłującym Ojcem”.
– Jeżeli Bóg jest najważniejszy, to musi być w centrum mojego życia. Jeżeli nie ma Boga w moim życiu, wszystko inne się nie sprawdzi – tłumaczył. – Utrudzeni codziennością pytamy, gdzie ma człowiek szukać siły, a odpowiedź zawsze jest jedna: u Jezusa. 

Wskazał także na zadania stojące przed Ruchem Szensztackim i osobami z nim związanymi – uczenie się miłości do Kościoła, tworzenie kultury. „Ludzi, którzy stawiają opór i zamykają się w ułudzie pozornego szczęścia, masz wyciągnąć z powrotem na brzeg wieczności” – zacytował jedno z kazań Jospha Ratzingera.  – Potrzebujemy ludzi, którzy mają poczucie odpowiedzialności wobec innych i wobec świata. Kryzys budzi zawsze nową odwagę i współczucie. Maryjo, Matko i Królowo Zawierzenia – prowadź nas tak, abyśmy zawsze mogli powracać do swoich chrześcijańskich korzeni. 

Podczas uroczystości odpustowej pobłogosławiono odnowiony krzyż. Po Mszy świętej odbył się piknik z atrakcjami dla najmłodszych. Podczas popołudniowego nabożeństwa zawierzenia przedstawiono także symbol Ducha Świętego. 

Jubileusz poprzedziło duchowe przygotowanie: dziewięciotygodniowa nowenna.

Ruch Szensztacki to międzynarodowy ruch katolicki założony w 1914 przez o. Josefa Kentenicha. Nazwa pochodzi od miejsca powstania: Schönstatt – dzielnicy miasta Vallendar w Niemczech. „Ruch ma na celu ponownie połączyć wiarę z życiem codziennym, w szczególności poprzez głęboką miłość do Maryi. Jesteśmy wspólnotą międzynarodową obecną na wszystkich kontynentach, a nasi członkowie to osoby duchowne i świecke o przeróżnych powołaniach” – czytamy na stronie Ruchu.

Szensztacki Instytut Sióstr Maryi prowadzi w Bydgoszczy m.in. spotkania formacyjne dla rodzin, dzieci i młodzieży oraz osób samotnych.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Więcej fotografii w galerii poniżej.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji