Kultura 2 gru 2020 | mk
Kolejne zabytkowe instrumenty w Ostromecku. Powstaje „Skład Sommerfelda”

fot. Anna Kopeć

Fortepiany wyprodukowane w bydgoskiej fabryce Brunona Sommerfelda wkrótce zostaną wyeksponowane w Pałacu Nowym w Ostromecku. W kolekcji instrumentów znajdą się także m.in. akordeony, produkowane w naszej Bydgoszczy w latach 50.

Zespół Pałacowo - Parkowy  w Ostromecku poszerza swoje zbiory instrumentów: w jednej z sal na piętrze Pałacu Nowego przygotowywana jest ekspozycja nazywana „Składem Sommerfelda”, od nazwiska wytwórcy działającego w Bydgoszczy w latach 1905–1939.  

Produkcja w fabryce Sommerfelda nabrała rozmachu po 1920 roku; 10 lat później firma miała oddziały w Poznaniu, Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gdańsku. – Po zwiedzeniu fabryki firmy Sommerfeld w Bydgoszczy 18 marca 1930 roku stwierdzam z największą przyjemnością, że pianina tej firmy mają piękny i szlachetny ton (...) i nie ustępują pianinom firm zagranicznych – chwalił Feliks Nowowiejski.

W drugiej połowie lat 30. fabryka swoje pianina dziecięce (tzw. Baby Grand) eksportowała do Anglii, Holandii, Argentyny, Palestyny i na Cejlon. W latach 1929–1930 pracowało tu ok. 200 osób.

W Pałacu Nowym, poza pianinami Sommerfelda, znajdą się także fortepian skrzydłowy Wiszniewskiego z połowy XIX wieku i pianina innych bydgoskich producentów – Wilhelma Jehnego, Kazimierza Chamskiego.

Będzie tu można zobaczyć także inne instrumenty, m.in. akordeony wyprodukowane w latach 50. w Bydgoskiej Fabryce Akordeonów..

ZPP w Ostromecku kultywuje tradycję kolekcjonerską zapoczątkowaną przez Andrzeja Szwalbego, twórcę bydgoskiej filharmonii. W Pałacu Starym można oglądać Kolekcję Zabytkowych Fortepianów, noszącą obecnie jego imię.

 

 

mk Autor