Koncert pieśni patriotycznej w Szafarni [ZAPROSZENIE]
fot. Ośrodek Chopinowski w Szafarnii
W sobotę (9 listopada) o godzinie 17:00 już trzeci rok z rzędu melomani zgromadzą się w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni na „Koncercie Pieśni Patriotycznej”. Ideą tego wieczoru jest wspólne uroczyste i radosne świętowanie już 106 lat niepodległości naszego kraju.
Inne z kategorii
Wyjątkowy koncert patriotyczny jutro w Bydgoszczy – hołd dla bohaterów i historii
Piotr Selim zapewni wieczór pełen wzruszeń w Światłowni [ZAPROSZENIE]
Koncert poprowadzi Grupa muzyczna „Claritas” wraz z pianistą Marcinem Mackiewiczem. Zabrzmią najbardziej znane, ale też te nieco zapomniane pieśni z różnych okresów, nawiązujące do najważniejszych momentów z polskiej historii jak zabory, powstania i oczywiście odzyskanie niepodległości.
My Pierwsza Brygada, Przybyli ułani pod okienko, Jak to na wojence ładnie – to tylko niektóre z pieśni, które będzie można usłyszeć i zaśpiewać podczas sobotniego koncertu. Te o podniosłym czy melancholijnym charakterze skłonią do zadumy nad trudnym losem polskiego narodu, ale nie zabraknie też pieśni pogodnym wydźwięku. Z racji wyjątkowego miejsca wydarzenia w programie pojawią się także akcenty chopinowskie oraz elementy związane z historią regionalną m.in. wspomnienie wojen napoleońskich, w których uczestniczył pochodzący z Szafarni Jan Nepomucen Dziewanowski.
Grupa muzyczna „Claritas” (z j. łać. „światłość”), rozpoczęła swoją działalność na początku lat 90 – tych w Toruniu już od samego początku aktywnie włączając się w życie kulturalne Grodu Kopernika i nowo powstałej diecezji toruńskiej. Zespół podczas licznych koncertów, kongresów, festynów, spotkań czy wieczorów muzycznych prezentował własne kompozycje związane z szeroko rozumianą muzyką religijną. Już od początku jednym z ważnych celów zespołu było pielęgnowanie rozpowszechnianie wielkiego skarbca polskiej pieśni kościelnej, przybliżając w ten sposób słuchaczom zarówno ważną w swej wymowie ich treść jak również opracowanie muzyczne, choć te ostatnie często już ubogacane aranżacją własną zespołu. Dlatego na repertuar Claritasu składają się tradycyjne pieśni o wielowiekowej tradycji, wykonywane często podczas liturgii jak również nowe kompozycje samego zespołu i współczesnych autorów. Rytm i żywiołowość każdej grupy muzycznej związana jest nie tylko z trasami koncertowymi, ale także z uczestnictwem w festiwalach, przeglądach piosenki. Zespół Claritas został odznaczony przez Ks. Bp Andrzeja Suskiego medalem „Zasłużony dla diecezji toruńskiej”.
Współpracując z Urzędem Miejskim w Toruniu podjął się organizacji koncertu pieśni patriotycznej „Bogu i Ojczyźnie” . Zespół nagrał kilka teledysków, prezentował swoje utwory na TVP Bydgoszcz, w programie I Polskiego Radia, TV Toruń i rozgłośniach regionalnych. Zespół jest inicjatorem „Toruńskiego wieczoru kolęd” imprezy, która na stałe wpisała się w kulturalny repertuar Miasta Torunia. W Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w drugi dzień świat spotykają się całe rodziny by wspólne kolędować. Zachęceni niesamowitym powodzeniem tej imprezy podobny wieczór organizujemy w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. By tak jak za czasów Chopina spotkać się z rodzinami z Szafarni i okolicznych majątków na wspólnym śpiewaniu kolęd, kolęd tradycyjnych, ludowych, które także inspirowały kompozytora. Na ten szczególny wieczór przygotowany jest specjalny śpiewnik z tekstami polskich kolęd, zwracając szczególną uwagę na kolejne strofy zapomniane a przepiękne.
Marcin Mackiewicz - pianista, organista, aranżer, pedagog. Ma na swoim koncie wiele koncertów, spotkań muzycznych a także niedawno wydaną płytę z utworami kompozytorów różnych epok na organy. Nagranie zrealizowano na nowo wybudowanych organach kościoła Bożego Ciała w Gdańsku. Marcin Mackiewicz jest absolwentem Akademii Muzycznej w Łodzi. Od wielu lat związany z Sanktuarium Matki Bożej Pokoju w Stoczku Klasztornym na Warmii, gdzie pełni funkcję organisty. Na co dzień jest pianistą Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni. Twórca i założyciel niepublicznych szkół muzycznych Res Facta Musica, które umożliwiały edukację muzyczną dzieci i młodzieży w wielu miastach województwa kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego. Aktywny animator życia artystycznego, organizator koncertów muzyki organowej. Kompozytor muzyki organowej i fortepianowej.
W polskiej kulturze pieśni patriotyczne odgrywają niezwykle ważną rolę. Są muzycznym odbiciem burzliwych i trudnych dziejów narodu. To w nich zawarty jest obraz kształtowania rodzimej tożsamości, polskiego ducha. Dlatego tak istotne jest ich przypominanie i wspólne wykonywanie, szczególnie przy okazji świąt narodowych czy rocznic ważnych wydarzeń historycznych.
Źródło: Ośrodek Chopinowski w Szafarni