Kultura 28 kwi 2022 | Redaktor
Koncerty jazzowe na tarasach Młynów Rothera już w sobotę

Rafał Gorzycki/mat. Fundacji Art Mintaka

W tym roku ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Jazzu będzie miał swoje obchody także w Bydgoszczy – w sobotę (30 kwietnia) na tarasach Młynów Rothera zagrają artyści zaproszeni przez Fundację Polskiej Muzyki Kameralnej Art Mintaka. Wstęp wolny.

Koncerty potrwają od 16.00 do 21.30 na tarasach Młynów, w razie niepogody – wewnątrz budynku. – Wystąpią muzycy, wykładowcy związani z bydgoską Akademią Muzyczną, kwartet smyczkowy, który wykona specjalnie skomponowaną na tę okoliczność fugę, absolwenci bydgoskiej Akademii oraz gwiazdy polskiego jazzu... Będą też konkursy i zabawy– zapowiada Rafał Gorzycki, prezes Fundacji. –  Aby zaprezentować Państwu całe spektrum muzyki jazzowej, improwizowanej oraz współczesnej kameralistyki, zaprosiliśmy aż sześć projektów poruszających się w różnych estetykach muzycznych – tłumaczy.

Program Światowego Dnia Jazzu UNESCO i Muzyki Kameralnej Fundacji ART MINTAKA

  1. Marek Malinowski Scratching Fork 16.10–16.55
  2. Mese Quartet – kwartet smyczkowy 17.10–17.40
  3. Olszewscy + Piotr/Antoni/Maksymilian feat. Maciej Sikała 17.55–18.40
  4. Rafał Gorzycki Trio feat. Irek Wojtczak 18.55–19.30
  5. Maja Babyszka – solowy recital fortepianowy 19.45–20.20
  6. Lemańczyk/Tokaj/Frankiewicz Acoustic Trio 20.30–21.30

Pomiędzy koncertami odbędą się zabawy i konkursy, w których nagrodami będą płyty CD występujących artystów z ich autografami.

Obchody Światowego Dnia Jazzu i Muzyki Kameralnej odbywają się w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego; projekt został zgłoszony przez Fundację Art Mintaka i uzyskał poparcie mieszkańców. 

OPISY ARTYSTÓW

Marek Malinowski Scratching Fork

Marek Malinowski – gitara, Robert Rychlicki–Gąsowski – gitara basowa / kontrabas, Wojciech Zadrużyński – perkusja

Marek Malinowski Scratching Fork

Gdzieś pomiędzy strukturą a fluktuacją. Pomiędzy planem a spontanicznością.Wypadkowa racjonalnej myśli i dzikiego instynktu. Przejście pomiędzy zimną koncentracją a cudownym zapomnieniem. Sztuka kompromisu bez kompromisów. Tym może być Scratching Fork. Czym jest na pewno? Zespołem,triem dokładnie, okołojazzowym, z całą pewnością współczesnym. Istnieje od 2015 roku, a 29 stycznia 2021 roku nakładem Fundacji Słuchaj ukazała się debiutancka płyta zespołu. Album został wydany pod patronatem medialnym Jazzarium oraz Polish–Jazz. Opiniotwórczy portal Polish–Jazz ogłosił album Scratching Fork swoją płytą miesiąca.

Mese Quartet – kwartet smyczkowy

Kinga Politowska – I skrzypce, Joanna Tadzik – II skrzypce, Michał Edgar Kot – altówka, Aleksandra Nowak – wiolonczela

Mese Quartet

To młody i obiecujący kwartet smyczkowy studentów i absolwentów Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Swoją działalność rozpoczął 2019 roku udziałem w wielu konkursach na terenie kraju i za granicą. Jego repertuar jest przekrojowy, lecz uwydatnia się w nim fascynacją muzyką XX i XXI wieku oraz muzyką z pogranicza improwizacji i aleatoryki. W ramach występu wykonają III Kwartet Smyczkowy Krzysztofa Pendereckiego oraz II Kwartet Smyczkowy Rafała Gorzyckiego

Olszewscy + Piotr/Antoni/Maksymilian Olszewscy feat. Maciej Sikała

Piotr Olszewski – gitara, Antoni Olszewski – kontrabas, Maksymilian Olszewski – perkusja gościnnie: Maciej Sikała – saksofony

Piotr Olszewski

Olszewscy + to projekt, który przedstawia wspólne, muzyczne dokonania członków jednej rodziny, gitarzysty Piotra oraz jego synów, kontrabasisty Antoniego i perkusisty Maksymiliana. Płytę wypełniają autorskie kompozycje Piotra Olszewskiego, a w kilku utworach brzmienie tria wzbogacone jest o improwizacje zaproszonych gości: Bartosza Hadały grającego na instrumentach klawiszowych, trębacza Marcina Gawdzisa, gitarzysty Marka Napiórkowskiego oraz biorącego udział w Światowym Dniu Jazzu w Bydgoszczy – Macieja Sikały.

Rafał Gorzycki Trio

Irek Wojtczak – saksofony, Jakub Królikowski – fortepian, Rafał Gorzycki – perkusja, elektronika

Trio Rafała Gorzyckiego – perkusisty i kompozytora, jest kontynuacją Tria Playing, które w 2016 roku nakładem wytwórni For–Tune , wydało album Playing zaliczony do Top Ten of Polish–Jazz 2016 . W skład tria wchodzą obecnie instrumentaliści i kompozytorzy w jednym, co jest przyczynkiem do nieortodoksyjnego podejścia do muzyki jazzowej oraz przyczynkiem do krzyżowania koncepcji swobodnej improwizacji z partyturami graficznymi. Maja Babyszka Maja Babyszka – fortepian, śpiew

Maja Babyszka

Pianistka i wokalistka młodego pokolenia. Absolwentka Wydziału Jazzu w klasie Krzysztofa Herdzina na Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. W 2019 roku otrzymała pełne stypendium w Berklee College of Music w Bostonie. Ma na swoim koncie również osiągnięcia z dziedziny pianistyki klasycznej – główne nagrody w międzynarodowych konkursach m. innymi w Paryżu, Mediolanie, Sofii i Rzymie.

Piotr Lemańczyk Acoustic Trio

Michał Tokaj – fortepian, Piotr Lemańczyk – kontrabas, Sebastian Frankiewicz – perkusja, Piotr Lemańczyk

  

Od lewej: Sebastian Frankiewicz, Michał Tokaj, Piotr Lemańczyk 

Acoustic Trio to najnowszy projekt kontrabasisty Piotra Lemańczyka, który ten znakomity muzyk tworzy z pianistą Michałem Tokajem i perkusistą Sebastianem Frankiewiczem. "Zależało mi, by w tym przedsięwzięciu wzięli udział muzycy doskonale zorientowani, umiejący odczytać moje intencje. Kompozycje, które napisałem, są wymagające, choć niekiedy pozornie proste, jednak bez odpowiedniego przygotowania wykonanie ich nie miałoby kompletnie sensu. Czuję się świetnie, kiedy razem gramy" – mówi Lemańczyk. Ta artystyczna wypowiedź jest jednocześnie syntezą muzycznych doświadczeń, poszukiwań, ale i podążaniem ku czemuś nieznanemu. Asymiluje najbardziej kreatywne trendy współczesnego jazzu. To muzyka niosąca ogromny ładunek duchowy, pełna szerokich planów dźwiękowych, zaskakujących zwrotów, osobista i inspirująca.

Na podstawie materiałów Fundacji Art Mintaka

Zdjęcia: nadesłane przez Fundację Art Mintaka

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor