Kultura 8 wrz 2020 | mk
Opera i filharmonia zostają w tych samych rękach. Kontrakty przedłużone

Marszałek Piotr Całbecki, Maciej Puto/fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Szefowie dwóch muzycznych instytucji, Maciej Figas i Maciej Puto, odebrali nominacje dyrektorskie na następne pięć lat. Akty powołania w poniedziałek (7 września) wręczył im marszałek województwa Piotr Całbecki. 

Uroczystość odbyła się w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. 

 – Opera i filharmonia są chlubą naszego województwa, a ośmielę się stwierdzić, że także Polski. Są doceniane przez świat muzyczny: melomanów, artystów, animatorów wydarzeń artystycznych, jako wspaniałe instytucje – mówił marszałek Całbecki. – Nie muszę przedstawiać obydwu panów. Chcę podkreślić, że z możliwości przedłużenia ich kontraktów na kolejną kadencję w trybie pozakonkursowym skorzystaliśmy bardzo chętnie – dodał.

Od lewej wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, Maciej Figas, marszałek Piotr Całbecki/fot. Filip Kowalkowski dla UMWK-P

Obie instytucje będą musiały zmierzyć z dużymi zmianami w związku z rozbudową. Opera Nova ma zostać powiększona o czwarty krąg. Uzyskano już pozwolenie na budowę, trwają prace przygotowujące do realizacji inwestycji. Dzięki niej instytucja ma zyskać salę kameralną, hall z miejscem na szatnie, przestrzeń wystawienniczą, sala konferencyjną i podziemny parking. 

Natomiast w wyniku rozbudowy Filharmonii Pomorskiej powstanie drugi budynek, połączony z dotychczasowy, ponad 60-letnim gmachem. Instytucja zyska małą salą koncertową, zaplecze dla artystów, restaurację, przewidziano również podziemny parking. Główna sala koncertowa zostanie wyremontowana. Wyłoniono już zwycięski projekt architektoniczny. Inwestycja ma rozpocząć się za ok. półtora roku. 

Obie instytucje prowadzi samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. 

Maciej Figas, wybitny dyrygent, kieruje Operą Nova od 1992 roku. Sprawował kierownictwo muzyczne premierowych inscenizacji oper (m.in. „Carmen” Georges’a Bizeta, „Nabucco” Giuseppe Verdiego, „Madama Butterfly” Giacomo Pucciniego), operetek (m.in. „Zemsta nietoperza” i „Baron cygański" Johana Straussa, „Hrabina Marica” Emmericha Kálmána), musicalu „My Fair Lady" Fredericka Loewego oraz przedstawień baletowych (m.in. „Dziadek do orzechów" Piotra Czajkowskiego, „Kopciuszek” i „Romeo i Julia" Siergieja Prokofiewa). Wielokrotnie prowadził koncerty galowe Letniego Festiwalu Operowego w Xanten w Niemczech. Jest inicjatorem organizowanego od 1994 roku Bydgoskiego Festiwalu Operowego. W 2012 roku został uhonorowany srebrnym medalem Zasłużony Kulturze "Gloria Artis", a w 2013 roku Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz rozwoju i upowszechniania kultury.

Maciej Puto kieruje Filharmonią Pomorską od 2015 roku. Był inicjatorem nowych serii muzycznych, m.in. „Wszystkie kantaty Bacha”, „Mahler i jego czas” oraz „Wiek Szostakowicza”. W trakcie jego kierowania placówką nawiązano współpracę z solistami i dyrygentami występującymi na największych estradach Polski i świata, a także nadano nowy kształt kolejnym odsłonom Bydgoskiego Festiwalu Muzycznego. Filhamonia Pomorska podjęła współpracę z uczelniami wyższymi, m.in. z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy i Akademią Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz kontynuuje współpracę z Filharmonią Poznańską i Filharmonią Łódzką, Singakademie Frankfurt am Oder i Berliner Capella. FP pod jego kierownictwem ma na koncie także m.in. płytę jubileuszową Capelli Bydgostiensis i album monograficzny na temat historii i architektury gmachu Filharmonii Pomorskiej.

Na podstawie: Urząd Marszałkowski Wojewdztwa Kujawsko–Pomorskiego

 

mk Autor