Kultura 24 lis 2020 | Redaktor
Nie żyje Andrzej Maria Marczewski, były dyrektor Teatru Polskiego

Andrzej Maria Marczewski, fot. Teatr Mały Tychy, Facebook

Andrzej Maria Marczewski, dyrektor bydgoskiej sceny w latach 1988–1994, zmarł 24 listopada 2020 roku. O śmierci reżysera poinformował Teatr Mały w Tychach.

Andrzej Maria Marczewski urodził się w 1947 r. w Warszawie; był reżyserem teatralnym, dramaturgiem, scenarzystą, producentem, dyrektorem teatrów.

W 1974 r. ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową w Łodzi. Jeszcze w czasie studiów, w 1972 r., założył grupę ARA („Autor, Reżyser, Aktor”). W latach 1974–1977 pracował w Wytwórni Filmów Czołówka. W 1977 r. został dyrektorem Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu (do 1981 r.), następnie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku (1981–1984) oraz Teatru Rozmaitości w Warszawie (1982–1985). W 1985 r. wyjechał na rok do Jugosławii, gdzie reżyserował w teatrach w Belgradzie, Splicie, Dubrowniku, Mostarze i Sarajewie.

W 1986 r. objął funkcję dyrektora Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego w Koszalinie, a dwa lata później – Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Bydgoską sceną kierował do 1994 roku. W tym czasie wystawił tutaj m.in. adaptację „Mistrza i Małgorzaty” Michaiła Bułhakowa, dramaty Karola Wojtyły; sięgał po polską i światową klasykę, m.in. „Termopile polskie” Tadeusza Micińskiego, „Ciężkie czasy” Michała Bałuckiego, „Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, „Iwonę, księżniczkę Burgunda” Witolda Gombrowicza, „Operę za trzy grosze” Bertolda Brechta czy „Hamleta” Wiliama Szekspira.

Dla bydgoskiej opery wyreżyserował spektakl „My Fair Lady” Fredericka Loewego.

W kolejnych latach stał na czele prywatnego Studia Teatr Test (Teatru Mentalnego); współpracował z Telewizją Polską i z teatrami w Bielsku-Białej, Łodzi (Teatr Nowy), Słupsku (Nowy Teatr im. Witkacego), Białymstoku (Teatr Dramatyczny) oraz ze scenami zagranicznymi. W latach 2013–2016 był dyrektorem Teatru Małego w Tychach.

W historii polskiego teatru zapisał się jako pierwszy inscenizator „Mistrza i Małgorzaty”  Bułhakowa oraz jedyny reżyser, w dorobku którego znalazły się wszystkie utwory dramatyczne Karola Wojtyły. Po teksty swych ukochanych autorów sięgał również w latach pracy na tyskiej scenie. Niejednokrotnie inscenizował również własne sztuki, w centrum których zawsze znajdował się człowiek, którym targały takie prawdy jak wiara, moralność i miłość.

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci.

– napisali na Facebooku członkowie zespołu Teatru Małego w Tychach.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor