Kultura 17 lis 08:22 | Redaktor
„Plac Piastowski i inne wiersze”. Spotkanie poetyckie z Wojciechem Banachem

Wojciech Banach podczas uroczystości 30-lecia bydgoskiego oddziału SPP/fot. Anna Kopeć

Biblioteka UKW zaprasza w środę (17 listopada) na spotkanie z Wojciechem Banachem wokół książki „Plac Piastowski i inne wiersze”. Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa pocztówek patriotycznych z lat 1900–1945, pochodzących z kolekcji Autora. To nawiązanie do obchodów 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Rozpocznie się o godz. 18.00 w Pracowni Pamięci Bydgoszczan i Regionu Biblioteki UKW (ul. Szymanowskiego 3, I piętro). Poprowadzi je Jacek Soliński.

Wystawa pocztówek patriotycznych zatytułowana „Kto Ty jesteś?” będzie dostępna do 4 grudnia.

Wojciech Banach (ur.1953 w Bydgoszczy) – autor kilkunastu książek poetyckich. W latach 1975–1981 był członkiem Grupy Faktu Poetyckiego „Parkan”, znanej z niekonwencjonalnych prezentacji literackich. Od 1990 r. należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor 17 tomów wierszy oraz trzech albumów kolekcjonerskich. W 2005 został laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Bydgoszczy, a w latach 2009 i 2015 – Strzały Łuczniczki – nagrody literackiej za najlepszą bydgoską książkę ubiegłego roku. W roku 2007 odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2016 roku nagrodzony medalem „Za Twórczy Wkład w Kulturę Chrześcijańską”. Od 2011 r. pełni funkcję prezesa Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2019 roku uhonorowany został Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Wojciech Banach gromadzi również bydgostiana, głównie pamiątki historyczne w formie dawnych fotografii i pocztówek. Pod patronatem władz miejskich i szeregu innych lokalnych sponsorów, korzystając z własnej kolekcji starych pocztówek opublikował trzy obszerne albumy poświęcone widokom miasta oraz – poczynając od roku 1995 – szereg zestawów reprintów bydgoskich widokówek (głównie w Wydawnictwie Galeria Autorska – wcześniej Wydawnictwo Labirynt), które są cennym źródłem ikonograficznym. Zgromadził także unikatową kolekcję archiwalnych pocztówek patriotycznych – obejmujących tematyką czasy zaborów, kolejnych powstań oraz okres II RP – z najstarszymi egzemplarzami pochodzącymi z początków XIX wieku. Brał udział w licznych wystawach widokówek, prezentacje jego zbiorów zostały włączone w program obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Informacja Biblioteki UKW, zmiany – redakcja

Czytaj także: Poeta wychowany na Wilczaku

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor